Po Trumpovi potopa

Co přinese 21. leden 2021 a nástup nového amerického prezidenta do úřadu pro Česko.

Po Trumpovi potopa
Pokud bude znovu zvolen Donald Trump, velmi pravděpodobně bude stupňovat svůj dosavadní způsob vládnutí. | Shutterstock.com

Vítěz amerických prezidentských voleb bude inaugurován 20. ledna 2021 a o den později se ujme funkce. Jak bude po tomto datu formovat americkou politiku a jak se může změnit vztah mezi Spojenými státy a Českou republikou?

Pokud bude znovu zvolen Donald Trump, velmi pravděpodobně bude stupňovat svůj dosavadní způsob vládnutí. To by mimo jiné znamenalo zhoršení vztahů s Evropskou unií – kvůli obchodním sporům. Protože by se tyto snahy mohly překrývat s dokončením brexitu, Spojené státy by mohly vsadit na trojúhelníkovou obchodní diplomacii. Tím by dopomohly ke konečnému vystoupení Británie z EU. V každém případě by obnovený obchodní spor a související ekonomická nejistota byly nepříznivé pro českou ekonomiku. Zemědělské produkty, pivo i automobily by se ocitly ve sféře amerického vlivu. Tyto komodity jsou důležité i pro německou ekonomiku, na kterou by Trump chtěl mít vliv. 

Rozložené NATO

Další oblastí, která stojí za zmínku v případě Trumpova znovuzvolení, je vztah k NATO a evropské obraně obecně. S pocitem vítězství po volbách a obklopen ještě méně profesionálními poradci než dříve reálně hrozí, že by se mohl pokusit vyvést USA ze Severoatlantické aliance. Takový krok by měl dalekosáhlé důsledky pro celou Evropu, především pro východní členské státy. Budoucnost však není růžová ani v případě, že Aliance vydrží v dnešní podobě. Trump totiž otupil její hlavní odstrašující efekt, který jednak působí negativně na nepřátele, ale také pozitivně na spojence – že se USA v případě ohrožení za své spojence skutečně postaví. Navíc se Trump pokusil rozdělit Alianci, když se obrátil zády k Německu a přiklonil se k Polsku.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit