Vybrané články
z týdeníku The Economist

Po příštích volbách mohou Itálii vládnout Duceho pohrobci

Itálie se blíží k volbám, po kterých bude zemi pravděpodobně vládnout tvrdá nacionalistická pravice

Po příštích volbách mohou Itálii vládnout Duceho pohrobci
Šéfka dosud opoziční politické strany Bratři Itálie Giorgia Meloniová, která vede v předvolebních průzkumech, je považována za nejvážnější kandidátku na premiérský post. | Profimedia.cz

Příval nelegálních přistěhovalců v chatrných bárkách ve Středozemním moři 23. a 24. července jako by přizvukoval chaosu v italské politice. Během dvou dnů jich připlulo přes dva tisíce a zcela zaplavili přijímací středisko na ostrově Lampedusa. Dva dny předtím italský prezident Sergio Mattarella oznámil, že 25. září půjde – po rezignaci premiéra Maria Draghiho – země volit. A stejně jako v době mnohem větší přistěhovalecké krize v letech 2014–2016 je rostoucí počet nelegálních imigrantů požehnáním pro italskou krajní pravici.

Při posledních všeobecných volbách v roce 2018 pomohl strach z nekontrolovaného přistěhovalectví Lize severu získat tolik hlasů, že mohla jako menšinový partner vstoupit do koaliční vlády vedené levicovým Hnutím pěti hvězd. To sice brzdilo největší výstřelky Ligy, ale obě populistické partaje vyvolaly po celé Evropě nemalé zděšení a opakovaně se dostávaly do konfliktu s Evropskou komisí. Tehdy měly Liga severu a další italská tvrdě pravicová strana Bratři Itálie (FdI) dohromady necelých 22 procent hlasů.

Ideologicky kompaktní

Po pěti letech je situace jiná. Liga výrazně oslabila. Zato Bratři – v jejichž čele paradoxně stojí žena, Giorgia Meloniová – si dramaticky polepšili. Předvolební průzkumy jim dohromady přisuzují kolem 37 procent hlasů. Přičtěte k tomu osm až devět procent pro Forza Italia Silvia Berlusconiho a další menší uskupení a pravice si jde v Itálii pro přesvědčivé vítězství, dokonce snad parlamentní většinu, která jí umožní odvládnout celý pětiletý mandát. Byla by to ideologicky kompaktní pravice, ovládaná FdI a bez veškerých liberálnějších prvků. Minulý měsíc opustilo Forza Italia několik zákonodárců, včetně všech tří ministrů končící vlády – na protest proti Berlusconiho roli při sesazení Draghiho.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit