Po koroně do lázní. Bude je stát proplácet vyléčeným?

Provozovatelé lázní žádají stát, aby pojišťovny proplácely pacientům vyléčeným z covidu-19 rehabilitaci, a pomohly tak citelně zasaženému odvětví.

Po koroně do lázní. Bude je stát proplácet vyléčeným?
Martin Plachý | Tomáš Novák týdeník HROT

Zahraniční návštěvníci českých lázní se cestovat bojí, samoplátci do nich nesmějí a ti, kterým je hradí zdravotní pojišťovny, nejsou, protože v nemocnicích se téměř neoperuje, a neprobíhají proto ani následné rehabilitace.

Skupina Royal Spa, provozující lázně v Luhačovicích, Ostrožské Nové Vsi, Velkých Losinách a Mariánských Lázních, přišla proto kvůli koronaviru loni na tržbách o 130 milionů korun. Letošní rok podle šéfa skupiny Martina Plachého bude ještě horší. „Ve chvíli, kdy se nemocnice začnou vracet do normálu, to bude minimálně čtvrt roku trvat, než přijdou pacienti na rehabilitaci po operacích,“ vysvětluje Plachý, který je zároveň viceprezidentem Svazu léčebných lázní.

Od března se povinně testuje ve firmách. Jak se to projevilo v lázeňství?

V lázních skupiny Royal Spa jsme začali nabízet antigenní testování už na začátku letošního roku s tím, že primárně budeme testovat naše zaměstnance. Postupně se však ukázalo, že zájem je velký, a tak jsme rozšířili nabídku i na veřejnost. Když pak vláda oznámila, že omezuje rehabilitační činnost a do lázní mohou jen ti, kteří mají péči alespoň částečně hrazenou, testování se stalo jednou z mála věcí, kterým se můžeme věnovat. Vytvořili jsme proto mobilní testovací týmy a po zavedení povinného testování ve firmách se ukázalo, že zájem ze strany společností je obrovský. Máme tedy čtyři mobilní týmy ve čtyřech našich destinacích a ty po dohodě vyjíždějí do firem, kde provádějí testování.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit