Po covidu do formy? Smiřte se s tím, že to bude trvat

Covid je záludná nemoc, která vás nutí pochybovat, říkají doktoři. Následky ale v naprosté většině případů do několika měsíců odezní.

Po covidu do formy? Smiřte se s tím, že to bude trvat
ilustrační foto | Tomáš Novák týdeník HROT

V té největší pandemické krizi se na „covidárium“ změnilo celé oddělení revmatologie a rehabilitace s padesáti lůžky. Z revmatologů se přes noc stali pod vedením specializovaných kolegů plicaři a infektologové – jinak to ani nešlo. V pražské Thomayerově nemocnici měli v jednu chvíli hospitalizovaných až 250 pacientů s covidem. Teď jich je v Thomayerce s akutní „koronou“ pětatřicet. Na oddělení revmatologie vládne po půl roce klid a personál prochází po chodbách konečně bez skafandrů. I dnes ale třetinu lůžek zabírají pacienti, kteří potřebují po covidu rekonvalescenci. Mají třeba po delším připojení na přístrojích atrofované svaly nebo například záněty sedacích nervů.

„Nemocnice teď musejí dohánět, co se stalo – téměř roční výpadek neakutní péče si určitě vybere svou daň. Nesmíme se ale dostat do stavu, že lidé po covidu nedostanou potřebnou péči, a nemůžeme jejich problémy bagatelizovat. Lidé jsou vystrašení, téměř rok sledovali v televizi jen počty mrtvých a nakažených, oni i my budeme muset být trpěliví,“ říká Tom Philipp, přednosta Kliniky revmatologie a rehabilitace Thomayerovy nemocnice. Jako revmatolog, který si ještě před pár lety musel bez biologické léčby občas vystačit jen s lidskou účastí na utrpení pacienta, je zvyklý na to, že musí pacienty uklidňovat. „Je velmi důležité říct lidem s potížemi: Na rentgenu nic nemáte, krev máte v pořádku, počítejte s tím, že bude trvat pár měsíců, než se dostanete do kondice. Smiřte se s tím,“ vysvětluje. Takzvaný postcovid je zákeřný tím, že nefunguje jako zotavení po jiných nemocech, kdy se stav zlepšuje každým dnem.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit