Po Česku a dalších zemích naskočila do trhu s regulační energií i Itálie

V prvním roce se na společném evropském trhu s elektřinou pro vyrovnávání přenosových soustav zobchodovalo 15 tisíc megawatthodin. Obchodovací platformu vyvinul český Unicorn.

Po Česku a dalších zemích naskočila do trhu s regulační energií i Itálie
Energetika - ilustrační foto | Tomáš Novák týdeník HROT

Začátkem loňského roku odstartovalo obchodování s regulační energií v rámci celoevropského projektu TERRE. V prvním roce se do obchodování zapojilo celkem pět zemí včetně Česka. Nejnověji se přidala také Itálie. 

Systém umožňuje zúčastněným zemím přeprodej elektřiny nutný pro stabilizaci přenosové soustavy. Obchodovací platformu LIBRA přitom vytvořila IT skupina Unicorn, za kterou stojí Vladimír Kovář. Pro českou společnost, která je v energetice hodně aktivní, jde o prestižní zakázku a referenci.

Podle Unicornu by se k platformě měla v brzké době připojit Velká Británie a Polsko. Propojení trhů umožňuje provozovatelům soustav nakupovat levnější regulační energii v zahraničí, a v konečném důsledku tak snižuje i náklady koncovým spotřebitelům. V loňském roce se na platformě LIBRA zobchodovalo 15 tisíc megawatthodin elektřiny.

„Společně s evropskými provozovateli přenosových soustav připravujeme další z panevropských balancing platforem, která zvýší likviditu trhu s regulační energií, a tím sníží náklady na regulaci i pro české účastníky trhu,“ říká obchodní ředitel Unicornu Jan Konrád. 

Naráží na vznikající platformu MARI, která by měla umožnit rychlejší obchodování blíže reálnému času dodávky. Ta vychází z platformy LIBRA. Zatímco v tomto případě jde však o obchodování v řádu desítek minut před aktivací služby, u MARI se bude jednat o jednotky. Start MARI se zapojením dvaceti zemí se předpokládá v polovině roku 2022.