Vybrané články
z týdeníku The Economist

Po Buffettovi potopa?

Proč hodnotové investování, které proslavil Warren Buffett, ztrácí na významu.

Po Buffettovi potopa?
Warren Buffett | Profimedia.cz

Minulý týden mohli investoři alespoň na chvíli ignorovat burzovní hvězdy typu Amazonu a Alibaby. Po oznámení, že bude již brzy k dispozici účinná vakcína proti covidu-19, vedla v naději na oživení globální ekonomiky vzestup hlavního indexu newyorské burzy plejáda nudnějších firem, jako jsou aerolinky, banky a ropné koncerny.

Takzvané hodnotové akcie, obvykle aktivy obtížených firem z těžk(opádn)ého průmyslu, mají za sebou pekelné desetiletí, během něhož výkonem zaostaly za americkým akciovým trhem o víc než 90 procent. To vyvolalo mezi správci fondů krizi důvěry a pochybnosti o tom, zda jejich nástroje pro oceňování firem v digitální éře ještě vůbec fungují. Ty obavy jsou namístě: musejí své modely zdokonalit, aby přesněji reflektovaly ekonomiku, v níž hrají podstatně významnější roli nehmotná aktiva a externality. 

Grahamova revoluce

Téměř století platilo hodnotové investování ve světě financí za dominantní ideologii. Postupem času se vyvíjelo, ale obecně platí, že zastává konzervativní pohled na firmy a klade větší důraz na hmotná aktiva, peněžní toky a historii a naopak menší na investiční plány a trajektorii. Kořeny tohoto kréda sahají do 30. a 40. let, kdy Benjamin Graham hlásal, že investoři musejí vyjít z předválečné (před rokem 1914) éry, během níž kapitálovým trhům dominovaly obligace železničních společností a insider trading.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit