Plné nemocnice či lockdown? O covidu s náměstkem ministra zdravotnictví Pavlovicem

Stát se už může cokoli. Covid-19 je extrémně nevypočitatelný

Plné nemocnice či lockdown? O covidu s náměstkem ministra zdravotnictví Pavlovicem
Josef Pavlovic | foto Tomáš Novák, týdeník Hrot

České zdravotnictví se intenzivně připravuje na podzimní vlnu covidu-19. Zatímco aktuální letní „vlnka“ BA.5 tuzemským politikům příliš velké starosti nedělá, za pár měsíců se může situace zcela změnit. „Pracujeme se scénářem, že dominantní variantou viru se stane B.75, přezdívaná kentaur. Ta je schopna se extrémně rychle šířit a podle prvních vědeckých poznatků může obcházet imunitu získanou dříve prodělaným onemocněním,“ říká v rozhovoru Josef Pavlovic (Piráti), náměstek ministra zdravotnictví. Ten se v rámci ministerstva stal jednou z hlavních tváří boje s pandemií.

Pavlovic na ministerstvu pracuje nejen na přípravě systému Chytré karantény, ale rovněž na podobě kampaně, která má Čechy opět ve velkém přesvědčit k (pře)očkování. „Nebudeme slibovat žádnou tečku za covidem. Chceme vysvětlovat, stavět především na datech. Opakovat se nebudou ani excesy typu influencerů. Hovořit za nás budou jen respektované osobnosti,“ slibuje náměstek. Přesvědčit se o tom budeme moci od poloviny srpna, kdy má kampaň odstartovat.

V minulých covidových vlnách se přijímala opatření proti šíření koronaviru. Současná vláda však nic nenařídila. Proč?

Protože se změnila situace. Šíří se jiná mutace než loni na jaře nebo na podzim. Zatímco loni to byly takové varianty viru, které měly zásadní dopad na zdravotnický systém a jeho zaplněnost, nyní se potýkáme s omikronovou variantou s názvem BA.5. Je velice nakažlivá, velice rychle a snadno se šíří, ale nemá zásadní zdravotní dopady. Nejjednodušším způsobem, jak se před její infekčností chránit, je očkování. Protože právě očkováním lze předejít zásadním zdravotním komplikacím, které by vyústily v hospitalizace. Na datech z Ústavu zdravotnických informací a statistiky vidíme, že hospitalizace během současné vlny covidu jsou primárně kratší, lehčí a neeskalují se do lůžek na JIP. Díky tomu není nijak omezena elektivní péče (plánovaná, například neakutní operace, pozn. red.). Proto teď nemá smysl přijímat žádná plošná opatření.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit