Plastové zlato. Vynález unikátní recyklační linky provázejí spory

Česká společnost LOGeco získala patent na unikátní technologii, která by mohla vyřešit celosvětový problém s plasty. O původu vynálezu recyklační linky se ale vedou spory.

Plastové zlato. Vynález unikátní recyklační linky provázejí spory
Oleksandr Demchuk se synem Maksymem prý získali patent na recyklační technologii dříve, než se o ní společnost LOGeco vůbec dozvěděla. | Tomáš Novák týdeník HROT

Příběh, který se v uplynulých měsících objevil v tuzemských médiích, zní jako pohádka. Česká společnost LOGeco přišla s revoluční technologií, která má potenciál vyřešit celosvětový problém s plasty. Unikátní linka s názvem ERVO(eco) rozloží i netříděný plast na suroviny, které je nadále možné využít v chemickém průmyslu. Projekt nemá údajně ve světě téměř konkurenci.

Po osmi letech vývoje v nenápadné hale u Mostu se týmu vývojářů podařilo na technologii získat patent. Zájem o vynález projevují země z celého světa, LOGeco proto shání investory a loni v prosinci vydalo dluhopisy ve výši až jedné miliardy korun. Taková je aspoň oficiální verze. V té neoficiální se objevují nařčení z podvodu na jedné straně a spory o autorství samotného převratného vynálezu na straně druhé.

Vývojář z Postoloprt

V oprýskaném domku na kraji Postoloprt na Ústecku sedí u kávy a cukroví Oleksandr Demchuk a jeho syn Maksym. Vystudovaný fyzik přišel do Česka už v devadesátých letech, později se za ním vydal i zbytek rodiny a obě děti zde vychodily školy. Zatímco Demchuk starší vypráví s ukrajinským přízvukem o všech překážkách, které museli se synem při vývoji linky překonat, jeho syn bez akcentu popisuje na chytrém telefonu fotografie z mezinárodního veletrhu vynálezů a patentů Invent Arena. V Třinci před dvěma lety získali za linku ERVO (ekologická recyklace vysokomolekulárních odpadů) zlatou medaili.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit