Plastové kostičky ze zlata

Nejistá doba žene investory do bezpečných přístavů. Jeden z nich leží v Dánsku, jmenuje se Lego a neztrácí hodnotu

Plastové kostičky ze zlata
Miloš Křeček | foto Tomáš Novák týdeník HROT

Investorská kariéra autora tohoto textu začala před nějakými 30 lety, když od Ježíška pod stromeček dostal prosperující zdravotnické zařízení s operačním sálem, jedním pokojem, recepcí a sanitkou. Nezkušenost mladého kapitalisty bohužel vedla k tomu, že tuto hodnotu postupně zdecimovala dvě největší tržní rizika v podobě vysavače a zubů domácích psíků. Poučen z prvního nezdaru nicméně během let vybudoval opečovávané portfolio zahrnující diverzifikované investice do gastronomie, bezpečnostních služeb a mimořádně lukrativního námořního pirátství, jehož celková cena dnes po dle statistik portálu BrickLink přesahuje 14 tisíc korun.

Řeč samozřejmě není o skutečných kalašnikovy vyzbrojených Somálcích v rychlých člunech, ale o propracovaných plastových korábech, policejních stanicích či restauracích legendárního dánského výrobce stavebnic Lego. V případě, že by krabice ležící dnes doma v komoře zůstaly po celá léta navzdory veškeré pravděpodobnosti neotevřené, bylo by je možné prodat dokonce za 54 tisíc korun.

Srovnání s vybledlými cenovkami, které se zachovaly na bočních stranách papírových krabic, nicméně dosvědčují, že zhodnocení se i tak ve většině případů pohybuje v řádech stovek a více procent. Potvrzuje se tedy, že platí to, co o legu tvrdí profesionální investoři: Na proslulých stavebnicích nelze prodělat, v nejhorším možném případě neztratí na ceně.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit