Pivovarům se před koronou dařilo. Lobkowicz je ale v nejistotě

Pivovary Heineken předloni zvýšily zisk a Staropramen se dostal ze ztráty. Nejistá budoucnost čeká Pivovary Lobkowicz.

Pivovarům se před koronou dařilo. Lobkowicz je ale v nejistotě
ilustrační foto | Profimedia.cz

Na sklonku roku zveřejnily výsledky za rok 2019 dvojka a trojka českého pivního trhu – pivovary Staropramen a Heineken. Přidaly se tak k největšímu Plzeňskému Prazdroji a čtvrtému Českobudějovickému Budvaru, které předloňská čísla prozradily už dříve. 

Celkově lze říct, že poslední předkoronavirový rok byl pro tuzemské pivovarnictví úspěšný. Heineken se značkami Krušovice, Starobrno či Březňák dosáhl při tržbách ve výši 3,6 miliardy korun rekordního čistého zisku 336 milionů, o deset milionů více než v roce 2018. Představenstvo navrhlo poslat celý zisk formou dividendy vlastníkovi. 

Dařilo se i Pivovarům Staropramen, pod které vedle smíchovského pivovaru spadají ještě značky Ostravar nebo Braník. Staropramen při tržbách ve výši 10,38 miliardy dosáhl konsolidovaného zisku 730 milionů korun. Po dlouhé době se tak dostal ze ztráty, která v roce 2018 kvůli účetním operacím dosáhla výše 3,15 miliardy.  

Oba pivovary ve výročních zprávách zároveň upozorňují, že je skrze zavřené hospody letos zasáhla koronavirová pandemie, která výsledky za rok 2020 významně ovlivní. Staropramen stihl spočítat, že mu během prvního lockdownu spadly tržby o 22 procent.

Největší tuzemský pivovar Plzeňský Prazdroj pak předloni vykázal zisk 4,77 miliardy korun při tržbách 17,25 miliardy a národní podnik Budějovický Budvar měl zisk 278 milionů a tržby 2,8 miliardy korun. 

Čísla jako obvykle dluží pětka tuzemského trhu Pivovary Lobkowicz Group (PLG), spadající pod čínskou skupinu CITIC. PLG ovládá skupinu regionálních pivovarů, jako je Rychtář, Ježek nebo Černá Hora. Ty jsou dlouhodobě vysoce ztrátové, a skupina proto loni uzavřela pivovar v Uherském Hradišti a pivovar Klášter. Podle deníku E15 hledá vlastník pro PLG kupce. 

Spekuluje se také o prodeji Pivovarů Staropramen, podle informací týdeníku Hrot však bylo hledání kupce kvůli nepříznivé situaci na pivním trhu způsobené koronavirem dočasně pozastaveno. Příznivé výsledky z předloňska by mohly proces znovu rozběhnout.