Písařík má nového advokáta. Soud s jeho ženou se opět odkládá

Dlouholeté spojenectví mezi Jiřím Písaříkem, kdysi mocným vládcem energetické skupiny Bohemia Energy, a vlivným pražským advokátem Petrem Kuhnem zřejmě pomalu končí.

Písařík má nového advokáta. Soud s jeho ženou se opět odkládá
Jiří Písařík | foto Tomáš Novák, týdeník Hrot

Letitého právního obránce zájmů rodiny Písaříkových podle všeho vystřídalo jiné zvučné jméno, advokát Petr Sprinz z mezinárodní právní kanceláře Allen & Overy. Sprinz je stejně jako Kuhn primárně uznávaným expertem na restrukturalizace a insolvence a oba se mimochodem aktivně podíleli na kauze krachu česko-slovenské skupiny Arca Investments. Kuhn jako advokát zadlužené skupiny, naproti tomu Sprinz je dodnes jako zástupce J&T předsedou jejího věřitelského výboru. Aktuálně po Kuhnovi převzal další hodně třeskutý případ. 

Sprinz Jiřího Písaříka začal zastupovat v poněkud pikantním soudním sporu, ve kterém žaluje svou ženu Hanu kvůli tomu, že před lety převedla desetinu Bohemia Energy bez jeho souhlasu na obchodníka Tomáše Bártu. Tento proces byl součástí obranné strategie v jinak značně komplikované právní válce manželů Písaříkových s jejich někdejším obchodním partnerem Bártou. Ten se mnoho let domáhal desetiny firmy, kterou měl údajně získat za dodání určitého počtu zákazníků. Písaříkovi sice podobnou úmluvu nerozporují, avšak odmítají splnění stanovených cílů.

Soudy na různých úrovních se případu věnují bezmála deset let. Mezitím Bárta zkrachoval a od loňského podzimu k tomu nemá daleko ani Bohemia Energy. Ta kvůli vysokým cenám energií na velkoobchodním trhu v říjnu ukončila svou činnost.    

Kromě své ženy v tomto případu Písařík žaluje také Bártu – dnes zastupovaného jeho insolvenčním správcem Jaroslavem Brožem – a samotnou společnost Bohemia Energy Entity.

Písařík vyhrál u Městského soudu v Praze, ale celá věc po Bártově odvolání skončila u vrchního soudu, kde bylo jednání už pětkrát z různých důvodů odročeno, například kvůli covidu některého z manželů nebo jejich právníků.

Vrchní soud nedávno manžele písemně vyzval, aby průběh soudu již zbytečně nemařili. Zrušené jednání minulý týden ale zřejmě souviselo právě se změnou advokáta. Soud vyslyšel argumenty, že Sprinz neměl dostatek času na seznámení se s obsáhlým spisem. Jednání by tak nově mělo proběhnout 2. února.  

Spor je pozorně sledován zejména věřiteli Tomáše Bárty a jeho správcem Jaroslavem Brožem. Ti se od Písaříkových stále domáhají až jedné miliardy korun. V pozadí těchto snah je pak zejména silový pražský podnikatel a vymahač pohledávek Petr Bujnoch, majitel skupiny Credit One.

Podle Petra Kuhna ale nejde vyloženě o odchod ze služeb rodiny Písaříkových, ale spíše o doplnění jejich právního týmu. V současné době ve sporu Jiřího Písaříka proti Tomáši Bártovi, Haně Písaříkové a Bohemia Energy Entity převzal právní zastoupení Jiřího Písaříka Petr Sprintz, již před časem převzal právní zastoupení za Bohemia Energy Entity Rostislav Pekař ze Squire Patton Boggs, Badokh nadále zastupuje v tomto sporu Hanu Písaříkovou.