Pirátsko-starostovská středolevice

Volební spojenectví STAN a Pirátů drží při životě protestní apel. Koalice v sobě živí sny o volebním vítězství, jenže každá mesaliance má své slabiny.

Pirátsko-starostovská středolevice
Partnerství STAN a Pirátů může narazit na potenciálně tvrdou konkurenci v uskupení Lidé PRO. Tedy pokud se formace kolem Mikuláše Mináře vzchopí; zatím se moc nepředvedla. | Profimedia.cz

Po středopravicové koalici ODS, TOP 09 a KDU-ČSL přichází na politickou scénu předvolební spojenectví STAN a Pirátů. Zaklíná se módními výrazy jako inovace, férovost, digitalizace nebo transparentnost, které budou mnoha uším znít lahodně. Háček je v tom, že vlastně nikdo pořádně neví, co znamenají. Maskují obecně slabé programové vybavení, které se ke všemu dost málo překrývá.

Navíc mají zakrýt, že ve vznikající volební koalici se spojují dvě podoby levicového etatismu. Vedle středopravicové alternativy vůči autoritářské levicově populistické vládě tak vzniká i progresivistická středolevicová alternativa. Politická scéna se na jedné straně zjednodušuje co do počtu hlavních možností, na straně druhé komplikuje z hlediska srozumitelnosti.

Protest a etatismus

STAN a Piráty kromě snahy využít volební systém spojuje hlavně protestní apel. V tomto případě namířený hned dvěma směry. Vůči Babišově vládní garnituře i vůči tradičním stranám jako celku. Společná je také sázka na neokoukanost, modernost či generační výměnu elit. Pomiňme paradox, že STAN ve skutečnosti žádným nováčkem na politické scéně nejsou, protože třeba ve sněmovně jsou zastoupeni už od roku 2010, kdy dokonce spoluvládli. 

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit