Pirátská víra uhlířská

Zdanění prodeje akcií bude mít na veřejné finance hluboce záporný efekt.

Masakr na dani z příjmu zaměstnanců není jedinou oslovinou, kterou se minulý týden poslancům podařilo schválit. Jak upozornil server iHned.cz, prošel i pirátský návrh zdaňující prodej akcií v hodnotě nad 20 milionů korun. Dosud byly prodeje akcií a dalších majetkových podílů po třech letech držení osvobozeny od daně.

Autor návrhu Mikuláš Ferjenčík tuto hloupost vymyslel už více než před rokem. Stále je hluboce přesvědčen, že jde o krok ke zvýšení výběru daní, který by měl kompenzovat rovněž Piráty prosazené a jinak, možná ve skromnější výši, pochopitelné a správné zvýšení základní odečitatelné položky za poplatníka. Ve skutečnosti bude efekt pro veřejné finance hluboce záporný.

Jedná se totiž o dodatečné zdanění minimálně středně velkých investorů, kteří z velké části své holdingové struktury drží v zahraničí právě z daňových důvodů, ale především kvůli právní a legislativní nejistotě a nestabilitě v Česku. Pirátská daň tak dopadne jen na poctivce, kteří jsou ještě ochotni podstupovat martyrium tuzemských podnikatelských podmínek a také třeba danit dividendy. Piráti džbán jejich trpělivosti s vysokou pravděpodobností právě přeplnili a důsledkem bude masivní přesun holdingů z Česka na Kypr, do Nizozemska a dalších oblíbených lokalit. A Česká republika nejenže nevybere ranec z prodejů akcií, ale spláče i nad daní z dividend a namotivuje vlastníky firem k dalším přeshraničním daňovým optimalizacím.

Tak to dopadá, když politická rozhodování ovládá stará známá víra uhlířská kázající, že za každým větším majetkem je krádež. A z pirátského pytle tak vykouklo jinak dobře maskované šídlo silně levicové orientace většiny členů strany. Alespoň k tomu je ten hloupý nápad dobrý.