Piráti s Glockem

Piráti dělají zločince z oběti státu, jehož premiér spí s devítkou na nočním stolku a balíkem hotovosti pro případ rychlé „evakuace“.

Glock na nočním stolečku, z jehož pootevřeného šuplíku vykukují štosy pětiseteurovek a vedle v pyžamu bulharský premiér Bojko Borisov. Dosti výmluvný obrázek, který obletěl zeměkouli tento víkend, pěkně ilustruje i jednu pirátskou aféru natahovanou senátorem Lukášem Wagenknechtem a poslancem Jakubem Michálkem už více než rok.

Naši pirátští bojovníci s korupcí a za transparentnost se v Sofii scházeli s tajnými službami a ve spolupráci s úřady vlády tohoto „barvitého“ premiéra nejzkorumpovanější země v Evropě podávali trestní oznámení na náš ze sedmdesáti procent státní energetický gigant ČEZ, za údajně podivný obchod s uhelnou elektrárnou Varna.

Tu ČEZ koupil někdy před patnácti lety a pak ji provozoval deset let, většinou jako studenou rezervu, takže dostával provozní dotaci od vlády. Pak ČEZ o statut studené rezervy přišel a z elektrárny byla hromada šrotu. ČEZ byl do roku 2013 s bulharským státem v ostrém konfliktu i u svých distribučních společností a bulharská vláda činila možné i nemožné administrativní kroky, aby českou firmu poškodila.

Prodej Varny se ztrátou bylo nejlogičtější řešení, protože tuhle válku prostě nešlo vyhrát. Ve výběrovém řízení nabídly nejvyšší cenu děti bývalého bulharského ministra dopravy a vzápětí se Varna nikoli překvapivě opět stala dotovanou studenou rezervou.

A z oběti státu, jehož premiér spí s devítkou na nočním stolku a balíkem hotovosti pro případ rychlé „evakuace“, dělají naši piráti zločince, který v Bulharsku zašantročil miliardy. Je jen logickou otázkou, zda pro Bulhary pracují opravdu jen z hlouposti. Ona totiž postup balkánské země vůči investicím ČEZ nyní řeší mezinárodní arbitráž, v níž jde o miliardy.

Týdeník hrot

  • Tchaj-wan: nejnebezpečnější místo na světě
  • Je drahá paprika drahá?
Objednat nyní