Pilulka má předčasné Vánoce

Epidemie čínské chřipky přinesla internetové prodejně Pilulka.cz větší nárůst byznysu než o Vánocích. Ale také spor se Státním ústavem pro kontrolu léčiv.

Pilulka má předčasné Vánoce
Martin Kasa | Tomáš Novák týdeník HROT

Objednávky v internetové lékárně Pilulka.cz vyrostly „díky" epidemii koronaviru až čtyřnásobně. Kombinace zdravotnického zařízení a rozvážkové služby jsou podle šéfa firmy Martina Kasy dva parametry, které v době omezeného vycházení a karantén přímo předurčují k úspěchu. „Poptávka by možná rostla i desetinásobně, kdybychom kvůli kapacitám distribuce nevyřadili z katalogu skoro polovinu věcí, které normálně nabízíme," dodává Kasa.

Právě zákazy vycházení a časté prosby především ze strany penzistů o doručování léků na recept přivedly Martina Kasu také k dalšímu nápadu: v březnu rozjel web eRecept.cz. Na něm si mohou zájemci zajistit doručení předepsané medicíny. Jak to funguje? Je potřeba prostřednictvím formuláře zadat kód receptu, web pak najde nejbližší lékárnu, kterou hned kontaktuje. „Pokud to lékárna nabízí, zároveň si mohou lék na předpis nechat doručit domů. Pokud nenabízí, navázali jsme spolupráci s dobrovolníky, kteří roznášku zařídí," vysvětluje Martin Kasa fungování webu.

Službu si podle Kasy žádaly stovky až tisíce penzistů, jimž stát doporučil nevycházet během epidemie z domova. Zároveň se ale ocitla v hledáčku byrokratů. Státnímu úřadu pro kontrolu léčiv (SÚKL) se nelíbilo, že web využívá doménu eRecept.cz. „Slovní spojení eRecept je zaregistrovanou ochrannou známkou, jejímž vlastníkem je SÚKL. Vzhledem k tomu zvažujeme právní kroky," komentovala mluvčí úřadu Barbora Peterová novou službu.

Proti novince protestovali i někteří lékárníci. Martin Kasa totiž do databáze lékáren zahrnul nejen 150 poboček Pilulka.cz, ale kompletně všechny prodejny s léky z databáze České lékárnické komory. A to bez jejich vědomí. Kromě toho se konkurenční lékárníci obávali ještě jedné věci, a sice že po skončení pandemie využije provozovatel Pilulka.cz kontakty pacientů získané na webu eRecept.cz a „přetáhne" je k sobě.

Martin Kasa kritiku odráží se slovy, že úřad kontaktoval. S ohledem na nepružnost byrokracie podle něj nebylo možné čekat, až se SÚKL rozhoupe ke akci. „Penzisté potřebují tu službu teď, ne za půl roku nebo rok. Nemohli jsme čekat," vysvětluje podnikatel. A co se námitek lékárníků od konkurence týče, eRecept podle Kasy vyškrtne každého, komu zařazení do databáze vadí. Záměr přetahovat pacienty odmítá. „Nemáme v plánu službu komercionalizovat," tvrdí.

Diskuse a kontroverze kolem webu eRecept.cz nicméně mohou do budoucna debatu o doručování léků na předpis posunout kupředu. „Nemyslím si, že by to bylo v tomhle volebním období, ale věřím, že po této zkušenosti se věci pohnou," odhaduje Martin Kasa.

Více podrobností o tom, jak vypadá lékárnický byznys v době pandemie, jak se shánějí nedostatkové ochranné prostředky a léky, jak důležité je nenechat se napálit šíbry, kterých se na trhu vyrojilo spoustu, i o kolik zvětšila a posunula pandemie byznys společnosti Pilulka.cz, se dočtete v tištěném vydání týdeníku Hrot. Předplatit si jej můžete ZDE.

 

Týdeník hrot

  • Jak se lepí díra po covidu
  • Judista mezi jurtami
Objednat nyní