Vybrané články
z týdeníku The Economist

Pikový král. Šéf asijského drogového syndikátu Tse Chi Lop skončil za mřížemi

Policie dopadla jednoho z největších asijských narkobaronů

Pikový král. Šéf asijského drogového syndikátu Tse Chi Lop skončil za mřížemi
ilustrační foto | Shutterstock.com

Jedním z nejpodivnějších vedlejších produktů čínské kulturní revoluce byl vznik jednoho z nejbrutálnějších kriminálních syndikátů. Když Mao Ce-tung konečně zakročil proti Rudým gardám, poslal mnoho jejich příslušníků na „převýchovu“ do Kuang-tungu, tedy do čínské provincie sousedící s Hongkongem. Mnoho z nich – buď aby se vyhnuli vězení, nebo po propuštění z něj – uprchlo do tehdejší britské enklávy, kde zformovali organizaci nazvanou Tchaj Chu-en Čchaj či Big Circle Boys. Od té doby skupina rozšířila činnost do celé Asie, do Evropy i Severní Ameriky.

Letos 22. ledna zatkli detektivové na letišti Schiphol muže, který se vypracoval na úplně největšího „Kluka z velkého kruhu“, Tse Chi Lopa. V sedmapadesáti je sice příliš mladý na to, aby někdy patřil k Rudým gardám, ale je obviněn z toho, že převzal štafetu po zakladatelích organizace a posunul její činnost na mnohem vyšší úroveň. Stal se šéfem drogového supersyndikátu, jemuž se také někdy říká Company (Společnost). Detektivové pro ni používají označení Sam Gor, což znamená kantonsky „Bratr číslo tři“ a je to jedna z mnoha přezdívek Tse Chi Lopa.

Podle policistů je Company zodpovědná za zaplavení celého asijsko-tichomořského regionu metamfetaminy a dalšími syntetickými drogami. Úřad pro drogy OSN vyčíslil v roce 2018 obrat syndikátu na osm až osmnáct miliard dolarů. To by „třetího bratra“ stavělo na stejnou úroveň jako jiného krále podsvětí, Joaquína Guzmána, mexického drogového bosse známého pod přezdívkou El Chapo (Prcek).

Až do roku 2019, kdy o něm obsáhle informovala agentura Reuters, ovšem Tse Chi Lopa prakticky nikdo neznal. Ve vyhledávači Baidu o něm v čínštině do okamžiku jeho zatčení neexistovala jediná zmínka. Přestože se říká, že jej neustále chránila jednotka thajských kickboxerů, pozoruhodně se mu dařilo nepoutat na sebe pozornost.

Zatčení asijského drogového bosse bylo výsledkem vyšetřování pod krycím jménem Operace Kungur, do níž se zapojilo na dvacet bezpečnostních složek z celého světa a kterou koordinovala australská federální policie. Nejedná se však o první Tseho opletačky s policií – v roce 1998 byl v New Yorku usvědčen a odsouzen za dovoz heroinu. V roce 2006 však vyšel z vězení a krátce nato, říkají policisté, se zase vrátil k obchodování s drogami.

Company údajně vyrábí metamfetaminy ve velkých továrnách ve Zlatém trojúhelníku, tedy v místě, kde se setkávají hranice Laosu, Barmy (Myanmaru) a Thajska, a zejména v Šanském státě na východě Barmy. Odtud se pašují do Thajska, Bangladéše a dál do světa. Z dílen syndikátu údajně pocházelo 1,2 tuny metamfetaminů, které policie našla v roce 2017 v Geraldtonu na západním pobřeží Austrálie – jednalo se o největší zadrženou zásilku drog v australských dějinách.

Company distribuuje drogu jak v tabletách zvaných Jaba (thajsky „šílený lék“), tak ve formě krystalů (crystal meth), které se obvykle kouří. Má takovou marži (v Japonsku až 30 tisíc procent), že si může dovolit přijít o několik zásilek, a stejně mít obrovské zisky. Sám Tse je údajně tak bohatý, že si mohl klidně dovolit odejít z kasina v Makau poté, co za noc prohrál 66 milionů dolarů.

© 2021 The Economist Newspaper Limited
All rights reserved. Publikováno na základě licence s The Economist, přeloženo týdeníkem Hrot.
Originální článek v angličtině najdete na www.economist.com.