Vybrané články
z týdeníku The Economist

Píchačky v obýváku

Současný rozmach práce z domova nás vrací na začátek průmyslové revoluce. I výhody jsou dnes stejné jako v 18. století.

Píchačky v obýváku
ilustrace Vojtěch Velický

Sally Brownová, která se narodila zkraje 19. století ve Vermontu, měla pro pracující ženu té doby typicky rozmanitý program. Z jejího diáře se dočteme, že jeden den dokončila punčochy, druhý dojila krávu, další prala vlnu. A všechny práce dělala doma.

Mohlo by se zdát, že přesun bílých límečků z kanceláří ke kuchyňským stolům v roce 2020 nemá v dějinách obdoby a bez Slacku a Zoomu by k němu nikdy nemohlo dojít. Jenže ve skutečnosti to není žádná novinka. Když se totiž podíváme do historie práce z domova, najdeme v ní se současností překvapivé paralely.

Smithova manufaktura

Rozmach kapitalismu nejen v Británii, ale i jinde ve světě se od počátku 17. století do poloviny 19. století neodehrával primárně v továrnách, ale v domácnostech. Řemeslníci vyráběli všechno od šatů přes boty po zápalky ve svých kuchyních nebo ložnicích. Když psal Adam Smith v roce 1776 Pojednání o podstatě a původu bohatství národů, bylo naprosto běžné pracovat z domova. Známý je Smithův popis dělby práce při výrobě špendlíku, ta však neprobíhá v žádné ďábelské temné továrně. Smith popisuje „malou manufakturu“, kterou tvoří přibližně deset lidí a která mohla velice snadno tvořit součást něčího domova.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit