Perníková republika
Českým drogovým trhem každoročně protečou miliardy korun. Jen domácí spotřebitelé zkonzumují drogy až za 13 miliard. Významná část produkce jde také na export.

Během tiskových konferencí, na nichž premiér Andrej Babiš v březnu oznamoval zastavení velké části ekonomiky, nařizoval lidem nechodit ven a nakonec zavřel hranice, nepoléval studený pot jen oficiální živnostníky, ředitele firem a jejich zaměstnance.
Byznys se pořádně zkomplikoval také stovkám podnikatelů z nelegální zóny. Obchod s drogami je globalizovaný stejně jako jakýkoliv jiný průmysl a zavřené hranice narušily tradiční distribuční trasy a dodavatelské řetězce. „Opatření přijatá kvůli pandemii ovlivnila hlavně přeshraniční tranzit menších a středních zásilek. Velká zaoceánská přeprava je navázaná na komodity, jejichž pohyb nebyl omezený ani během pandemie – třeba na zeleninu, ovoce nebo květiny –, takže fungovala dál,“ popisuje dopady pandemie na obchod s omamnými látkami šéf Národní protidrogové centrály Jakub Fendrych.
Například tuny kokainu z Jižní Ameriky připlouvaly na lodích v kontejnerech do Evropy jako obvykle. Bylo ale obtížnější pak zásilky distribuovat do cílových evropských zemí. Kromě toho klesla i poptávka. Vždyť kdo by kupoval taneční drogy, když nebylo kde tancovat?
Čeští milovníci zakázaných látek nicméně ani při pandemii nezůstali odsouzeni k abstinenci. V produkci dvou nejoblíbenějších tuzemských drog – marihuany a metamfetaminů – je Česko soběstačné, a přebytky dokonce exportuje. Nedostatek se tak projevil jen výjimečně, například krátkodobou nedostupností heroinu.
Český drogový trh rozhodně není zanedbatelný – točí se v něm miliardy korun ročně, zaměstnává tisíce lidí a spotřeba jednotlivých substancí se počítá na tuny. Na rozdíl od tradičních národohospodářských výpočtů, analýza ekonomiky drog a jejích trendů ale stojí z velké části na odhadech.
Nejkonkrétnější čísla nabízí Jiří Vopravil z Českého statistického úřadu. Ten už několik let počítá příspěvek nelegální ekonomiky k hrubému domácímu produktu. „V roce 2018 se v Česku spotřebovalo přibližně 18 tun konopných drog, šest tun pervitinu, 700 kilogramů heroinu, tuna kokainu a milion tablet extáze,“ říká Vopravil. Hodnota těchto drog v průměrných cenách dosahuje asi 13 miliard korun.
Jaké důmyslné varianty převozu drog jsou dnes mezi překupníky populární? A jaký nový fenomén jejich prodeje pomohla posílit pandemie? Dočtete se v novém vydání týdeníku Hrot, které vychází 31. srpna. Předplatit si ho můžete ZDE.

Týdeník hrot
- Testování ve školách je vládní trapas
- Čím se liší konzervativec od liberála?
