Penze, daně, zadlužení. Co musí vláda stihnout v roce 2023

Jak může česká vláda pomoci rozpočtu a dlouhodobě i celé zemi?

Penze, daně, zadlužení. Co musí vláda stihnout v roce 2023
Vláda ČR | Profimedia.cz

Po druhém kole prezidentských voleb se možná české vládě otevře prostor, aby vyryla hlubší brázdu a pokusila se o nějaké větší změny v oblastech, které Česko delší dobu trápí. Premiér Petr Fiala potvrdil, že cílem jsou úspory v řádu asi sedmdesáti miliard korun, reforma penzí, vzdělávání a energetiky. Dalším cílem, k němuž se předseda vlády výslovně přihlásil, je pokrok v digitalizaci, který by zároveň snížil byrokratickou zátěž v duchu zásady „jenom jednou“.

Kde brát a nezadlužovat

Pojďme si říct hned na začátku, že udělat reformy, které zvedají potenciální ekonomický růst a zamezují neudržitelnému zadlužování, jednak není program na jedno volební období, jednak to bývá spojeno se vstupními investicemi.

Vytvořit prostředí přátelštější k životu a podnikání – od stavebního zákona až po razítka potřebná k provozování legendární „cukrárny“ – by (nejen) této vládě slušelo. Také je to užitečný společný jmenovatel pro „revizi agend“ jako základu pro omezování zbytných aktivit a úřednických pracovních pozic, a tím i výdajů.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit