Penta má první oběť covidu. Gehring míří do insolvence

Přední světový výrobce honovacích strojů pro spalovací motory, který patří do skupiny Penta, neustál změny v autoprůmyslu a dopady koronaviru

Penta má první oběť covidu. Gehring míří do insolvence
ilustrační foto | Gehring

Gehring Technologies Holding, který od roku 2012 vlastní česko-slovenská investiční skupina Penta Investments, doplatila na dlouhodobé globální změny na trhu s automobilitou, přičemž poslední ranou byl letošní kolaps průmyslu způsobený globální pandemií koronaviru. 

Firmě podle neoficiálních informací za posledních několik měsíců klesl objem nových zakázek až o 70 procent. Penta ji v minulosti restrukturalizovala, přikoupila k ní společnost CopperING, čímž chtěla portfolio obohatit o výrobu systému pro elektromotory a zachytit tak světové trendy. Ani to ale nestačilo.

Podle veřejných zdrojů firma loni utržila 113 milionů eur, z toho tržby z elektromobilů tvořily jen zhruba dva miliony eur. Penta se snažila výrobce několikrát prodat, ale neúspěšně.

Trpělivost jí došla po nedávném neúspěšném jednání s bankami, se kterými se snažila domluvit restrukturalizaci dluhu. Banky ale firmu nepodržely a Penta, pro kterou dnes Gehring představuje menší – trochu exotickou – investici mimo hlavní záběry skupiny, se rozhodla, že další peníze už do firmy lít nebude. Její management tak podal v Německu návrh na insolvenci. 

Gehring je v oblasti výroby honovacích strojů celosvětovým lídrem s více než devadesátiletou tradicí. Jeho technologie se využívají zejména při výrobě spalovacích motorů v automobilovém a leteckém průmyslu. Ve svých závodech, které má v Německu, USA a Číně, a také v servisních pobočkách v dalších pěti zemích, zaměstnává 750 lidí.

Jaký bude další osud firmy není jasné. Mluvčí skupiny Penta Investments Ivo Mravinac insolvenci firmy potvrdil, více ale situaci ve firmě komentovat nechtěl.