Penta hlásí další exit. Zbavuje se masného byznysu

Investiční skupina Penta Investments prodává masokombináty Mecom Group americké potravinářské skupině Smithfield Foods. Úspěšně tím zakončila několikaměsíční proces, ačkoli sám projekt skupině příliš radosti nedělal.

Penta hlásí další exit. Zbavuje se masného byznysu
Výroba v masokombinátu Mecom Group, ilustrační foto | Profimedia.cz

Penta pokračuje v čištění svého portfolia o projekty, které jí příliš nezapadají do dlouhodobé strategie. Ta se má opírat hlavně o realitní projekty, herní skupinu Fortuna, předního lékárenského hráče v Evropě Dr. Max a zdravotnictví obecně (i zde se však hovoří o tom, že pro své nemocnice Penta hledá minimálně partnera). Prodej masného byznysu přichází v době, kdy stále ještě finišuje také prodej leteckého výrobce Aero Vodochody.

Mecom Group sdružuje masokombináty na Slovensku a v Maďarsku a loni dosáhla tržeb 138 milionů eur. Svého času do ní patřil také závod u Plzně Schneider, který ale skupina před třemi lety zavřela. 

Obě strany se dohodly, že cenu obchodu nebudou zveřejňovat, ale podle odborníků z trhu se bude pohybovat do 100 milionů eur. Obchod ještě musí posvětit slovenští a maďarští regulátoři. Kupujícím je jeden z lídrů světového byznysu s masem, americký obr z Virginie Smithfield Foods, s celosvětovými tržbami 16 miliard dolarů a 55 tisíci zaměstnanci.

Uzavřený prodej je výsledkem několikaměsíčního tendru, ve kterém se podle šéfů Penty nakonec utkalo hned několik zájemců z řad strategických investorů.  

„Jsem skutečně rád, že se naše přesvědčení o kvalitní výrobě a efektivním managementu skupiny Mecom potvrdilo velkým zájmem ze strany předních světových hráčů v oblasti masozpracujícího průmyslu,“ uvedl Marián Slivovič, dlouholetý manažer projektu z vedení Penty, který se nedávno stal zároveň jejím partnerem.   

„Během 13 let jsme dokázali ze skupiny Mecom vytvořit životaschopný holding pro zpracování masa, jehož silnou pozici na slovenském a maďarském trhu jen podtrhují vynikající hospodářské výsledky,“ dodal Slivovič.

Přes tato slova je emocí, která teď v Pentě musí převládat, zřejmě úleva. Neboť právě masný byznys byl po mnoho let asi tím největším přehmatem, kterého se manažeři skupiny dopustili. Nápad vstoupit do výroby masa se v Pentě zrodil někdy kolem roku 2006.

Rok nato získala první masokombinát, slovenského výrobce PM Zbrojníky. V roce 2008 ovládla největšího producenta na Slovensku Mecom Group a krátce nato druhého největšího výrobce v Maďarsku Debreceni Group. V roce 2011 zhruba za 1,5 miliardy koupila českého výrobce Schneider, ale už za dva a půl roku závod u Plzně zavřela. 

Pentě nevyšla sázka na kvalitní výrobu a konsolidaci trhu v regionu. Vysoké náklady, a zejména tlak od obchodních řetězců nepomohla vyvážit ani velikost masného holdingu. Navíc všechny akvírované podniky kupovala poměrně draze, tržby ani ziskovost se ale nikdy pořádně nenastartovaly. Podle neoficiálních informací Penta do masného byznysu za 13 let napumpovala přes 250 milionů eur. Většinu z toho ale už skupina odepsala v minulých letech, takže samotný prodej se jí do letošních výsledků propíše jako pěkný zisk.