Peníze leda zadarmo

Paradox české koronakrize: výkon ekonomiky klesá, ale firmy ukládají peníze do bank jako divé

Peníze leda zadarmo
Andrej Babiš | Tomáš Novák týdeník HROT

Při náhlém ekonomickém šoku, který ochromí normální fungování hospodářství obdobně jako lidský organismus infarkt myokardu, musejí lidé u ekonomických kormidel přemýšlet a jednat zhruba stejně pohotově jako doktoři. 

Kyslíkem je v tomto případě likvidita, tedy finanční injekce; čím dřív, tím líp. Všichni víme, že v Česku se to povedlo jen částečně, protože to nejrychlejší řešení – tedy neodebírání peněz erárem, fungovalo jen částečně. Je velký rozdíl, zda peníze necháte, nebo je proplácíte zpětně, případně je poskytnete na základě žádosti. A už vůbec to nesrovnávejme s půjčkou, kterou máte vracet s úrokem, což platí i pro odklady splátek. Všemi možnými kanály poslala vláda do půlky června firmám a živnostníkům nějakých 72 miliard. Docela rozdíl proti slibovanému bilionu, což mnozí vládě mlátí o hlavu; stala se z toho součást byznysového folkloru. Jenže ono to tak jednoznačné není.

V Česku se totiž odehrává velmi pozoruhodný příběh: přestože bezprecedentně klesl výkon ekonomiky, podniky dokázaly od vypuknutí pandemie zvýšit svoje vklady v bankách. To platí i pro OSVČ a mikrofirmy. U obyvatelstva se růst vkladů očekával, koneckonců lidé nemohli v karanténě utrácet, ani kdyby chtěli, a proto mají „nasysleno“ (viz graf).

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit