Vybrané články
z týdeníku The Economist

Plukovník West Pointu: Putinova brutalita nemusí být projevem zoufalství

Zvěrstva ruské armády na Ukrajině jsou zjevně taktika, ale Rusové na ně v konečném důsledku mohou doplatit, říká plukovník West Pointu Patrick Sullivan.

Plukovník West Pointu: Putinova brutalita nemusí být projevem zoufalství
ilustrační foto | Profimedia.cz

Zvyšující se brutalita ruských ozbrojených sil na Ukrajině vyvolala na Západě pozdvižení. Je to pochopitelné. Ale nezapomínejme, co nás učí dějiny – brutalita může být z vojenského hlediska efektivní. Proto je předčasné, ne-li vysloveně chybné, považovat ruská zvěrstva za projevy operačního zoufalství – jakkoli se nám může ta myšlenka příčit. Ona zvěrstva totiž plně korespondují s metodami, které Rusové s úspěchem používali při vojenských operacích v Čečensku a Sýrii.

Nepochybuji o tom, že vzpomínky na tato tažení ovlivnily ruské rozhodnutí použít brutální taktiku i na Ukrajině. Viděno čistě optikou vojenské užitečnosti, podporují tyto metody cíle Vladimirem Putinem vytyčené „zvláštní vojenské operace“: demilitarizovat Ukrajinu a ochránit ruskojazyčné obyvatele Donbasu. Tato taktika je formou terorismu, která je ve své nejjednodušší definici užitím násilí proti civilnímu obyvatelstvu za účelem dosažení politických cílů. V daném případě může ruská taktika nakonec postavit ukrajinské politické vedení před neřešitelnou volbu mezi územními ústupky a genocidou.

Ovšem fakt, že nějaká taktika funguje, neznamená, že by ji měl vojenský velitel používat. Za předpokladu, že existují alternativy, měla by taktika usilovat o rovnováhu mezi riziky, náklady a očekávanými přínosy. Jinými slovy, při zohlednění těchto tří faktorů bychom měli být schopni odlišit taktiku, která je uskutečnitelná – jako je například úmyslné zabíjení civilistů –, od takové, která je přijatelná.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit