Pat a Mat nařizují hodinky

Evropská unie se za dva a půl roku nebyla schopna dohodnout a jednoduše realizovat zrušení zbytečného a část populace zjevně týrajícího opatření: změny času.

Od soboty platí pro lidi v Evropě zase stejný přirozený čas jako pro sýkorky, srnky i slepice. Poledne půlí dobu denního světla na dvě poloviny a půlnoc obdobně dobu noční tmy. Před dvěma a půl lety schválil Evropský parlament iniciativu europoslance Pavla Svobody, která měla nesmyslný bioinženýring už napořád ukončit. Neukončila. A málokoho to překvapuje.

Evropská unie se za dva a půl roku nebyla schopna dohodnout a jednoduše realizovat zrušení zbytečného a část populace zjevně týrajícího opatření. Najednou se objevily úvahy, že by snad bylo dobré ponechat to absurdní hodinové posunutí ručiček oproti přírodě po celý rok, takže původní záměr zrušit letní čas, jak požadovali lidé, kterým pracovní rytmus určuje příroda nezávisle na lidské zvůli, by se obrátil ve svůj pravý opak. Členské země dostaly úkol se dohodnout, jak to kdo chce. Výsledkem je, že bylo vše zablokováno a posouvání hodinových ručiček bude pokračovat dalších pět let.

Jednoduchý úkol pro ten náš evropský spolek všemi možnými pravidly a směrnicemi organizovaný a bruselským okem přísně sledovaný, který mohla Rada Evropy a Evropská komise rozlousknout za deset minut, se proměnil v neřešitelný problém. Trochu to dává vzpomenout na nedávnou blamáž, kterou skončil společný evropský nákup vakcín proti covidu. Ale hlavně z toho mrazí, když si člověk uvědomí, že tahle parta Patů a Matů zrovna zachraňuje planetu před klimatickou změnou.