Past vedle pasti. Jaké bude české předsednictví EU?

Začíná české předsednictví. Už teď je jisté, že jej budou provázet opravdu neobyčejné mezinárodní i vnitropolitické turbulence.

Past vedle pasti. Jaké bude české předsednictví EU?
Na pražském Staroměstském náměstí proběhly multižánrové oslavy předsednictví ČR v Radě EU s názvem Praha, srdce Evropy | foto Profimedia.cz

Minulé evropské předsednictví České republiky skvěle začalo a velmi neslavně skončilo. Sice si to pamatují jen fajnšmekři a insideři, ale i tak panují velké obavy, aby se situace neopakovala. Předpokladů pro potíže má naše země víc než dost. V podstatě můžeme říci, že celý půlrok bude prošpikován a orámován jednou velkou pastí vedle druhé. 

Ukrajina, energie, auta

Část z nich je evropská a globální. K tomu, co se v souvislosti s energetikou, inflací a ruskou invazí na Ukrajinu děje, stěží najdeme jednoduché paralely. Není ani trochu pravděpodobné, jakkoli by to bylo skvělé, aby některá z těchto vpravdě globálních krizí do konce roku skončila.

Dokonce se vše může komplikovat. Do konfliktu na Ukrajině mohou být zapojeny další státy a reagovat pak bude muset nejen NATO, ale i Unie. Případné úspěchy ruské invaze mohou podnítit další mohutnou vlnu či vlny uprchlíků, kteří zaplaví Evropu, a to především tu nejbližší – východní a střední. Ani opačný, tedy ukrajinský, úspěšný postup nebude bezproblémový. Na osvobozených územích musí okamžitě začít masivní obnova, k níž se Evropa už teď hlásí.

A do toho tu máme úkol, a ovšem past přímo na mamuta, v podobě dokončení dohody o osudu aut se spalovacími motory. Dohoda se rýsuje, zůstává však řada „detailů“. A ty budou hlavně na nás. 

Česko hrálo v ukrajinské i automobilové agendě před začátkem předsednictví velmi aktivní roli. A nejen aktivní, Česko tu tvořilo jeden z krajních názorových a zájmových pólů. Teď se ale stává moderátorem a toto přešaltování nebude bezproblémové. V pozici obhájců principiálního přístupu v prvním a racionálního v druhém případě nás musí někdo zastoupit a být hodně slyšet. A my zase nemůžeme na plnou pusu říkat, co si myslíme, abychom neztratili schopnost debatu řídit. 

V říjnu a v listopadu globální scénu zasáhnou volby v Brazílii s předpokládaným soubojem populistické levice s populistickou pravicí a americké midterm, kde bude poprvé skládat účty prezident Biden. Ani to na klidu nepřidá. 

Samé volby

Fialova vláda však bude kromě nutného mezinárodního lavírování čelit brutální opozici. SPD ani ANO nevynechají jedinou příležitost do vlády kopnout – předsednictví nepředsednictví.

A není se úplně čemu divit. Naše vedení Unie totiž přišlo v době, kdy začala ostrá fáze komunální a senátní kampaně, které ještě přitvrdí ke konci prázdnin, a v tutéž dobu už poběží kampaň pro prezidentské volby, která mimochodem vyvrcholí právě na konci našeho předsednictví. 

Ani pak nemluvě o vnitřních potížích vlády v souvislosti s kauzou Dozimetr, kterou předsednictví rozhodně nepřebije. 

Ustát tohle všechno nebude jednoduché. Pokud se to však vládě povede, bude mít velké předpoklady ustát všechno.