Partaj, s. r. o. Jak hospodaří politické strany?

Nejhůře spravují stranickou kasu sociální demokraté. Tíží je stamilionové dluhy, které v případě volebního neúspěchu mohou partaj stáhnout ke dnu

Partaj, s. r. o. Jak hospodaří politické strany?
ilustrační foto | Profimedia.cz

V podzimních volbách do poslanecké sněmovny se bude mimo jiné rozhodovat také o tom, kdo bude příští čtyři roky spravovat státní finance. Nebude to lehký úkol: během pouhého roku se ministryni Aleně Schillerové „podařilo“ – a zdaleka nejen kvůli pandemii čínské chřipky – erár téměř rozvrátit. 

Jak ale hospodaří samotné politické strany? Týdeník Hrot analyzoval výroční zprávy parlamentních stran za několik minulých let a došel k jasnému závěru: nejhorším adeptem na správu státních peněz se jeví sociální demokraté. Jejich výsledovky končí poslední roky pravidelně v červených číslech a rozvaha hlásí v kolonce dlouhodobé dluhy částku vyšší než 300 milionů. 

Hlavním příjmem politických partají jsou státní dotace a finanční problémy soc-dem lze proto přičíst na konto volebním propadákům pod vedením Jana Hamáčka. Příjmy pokladny ČSSD se od roku 2017 propadly o polovinu, zatímco náklady se krotit nedaří. 

Ze stejných důvodů - tedy výpadku státních dotací kvůli neúspěchům u voleb – je zadlužená také ODS. Dnešní předseda ji převzal již se závazky za desítky milionů a strana dodnes dluží 46 milionů na dlouhodobých a 55 milionů na krátkodobých úvěrech. Občanským demokratům se ale na rozdíl od ČSSD daří hospodařit s kladným výsledkem.

Naopak největším výdajem partají jsou peníze utracené za předvolební kampaně. Jelikož se v Česku volí prakticky každý rok, znamená to komplikace. 

Které strany za kampaně utrácejí nejvíce? A jak se liší hospodaření nových či menších partají od zavedených „tradičních“ stran? Dočtete se v novém čísle týdeníku Hrot, které vychází 7. června.

Týdeník hrot

  • Jak se lepí díra po covidu
  • Judista mezi jurtami
Objednat nyní