Pane ministře, máme pro vás tepláky

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger nevydržel v čele resortu ani tolik dní, kolik vlastní nemovitostí, přesto pro něj může mít tato krátká životní etapa dost nepříjemné následky. V krajním případě dokonce hrozí, že vymění svoji útulnou ředitelskou kancelář ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady za neméně útulnou celu s několika sympatickými spolubydlícími a dobře padnoucí oblek za tepláky. Proč? Kvůli tomu, že ministerstvo zdravotnictví vědomě, a navíc opakovaně vydávalo nezákonná krizová opatření. „Dlouho jsem to považoval za nesmysl. Zhruba před měsícem se ale objevila informace, že ministerstvo bylo dopředu varováno, a tudíž vědělo, že postupuje špatně,“ tvrdí v rozhovoru pro týdeník Hrot známý pražský advokát Tomáš Sokol. Jak to vypadá, v dalších letech se advokáti pořádně vyřádí a ne všichni budou toto divadlo sledovat s potěšením.

Pan Arenberger asi už nikomu nechybí, kdo naopak chybí, a dost citelně, je pracovní síla - v celém Česku jde o 350 tisíc zaměstnanců. Je to tak další položka na seznamu, co všechno dochází nebo chybí. Na nedostatek pracovní síly narazíte prakticky kdekoli a dopady má nejen na samotné firmy, ale i na obyvatele. Pustit se dnes třeba do stavby nového domu chce odvahu a kus štěstí, sehnat dostatek stavebního materiálu a k tomu někoho, kdo z něj ten barák udělá, je docela kumšt. Ještě větší problém je, když chcete rozvíjet firmu a nemáte lidi. Situace je o to horší, že kvůli covidu před časem zmizeli zahraniční pracovníci a na jejich brzký návrat to moc nevypadá.

Čeká to většinu z nás a ne všichni se na to těší. Řeč je o důchodech. Tedy pokud za pár let nějaké vůbec budou. Pokud chceme zachovat důchodový systém při životě, bez pořádné reformy se neobejdeme. Zatím se do ní nikomu nechce. Vládní ANO ji sice mělo jako hlavní bod volebního programu, ale nějak na něj rezignovalo a zatím si plete reformu s bezhlavým zvyšováním důchodů. Čti uplácením voličů. Do nepopulárních opatření, která s reformou souvisejí, se ale nechce pustit ani opozice. Téma je to opravdu důležité, a tak jsme mu věnovali v novém vydání týdeníku Hrot dost prostoru.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit