V „dobré“ společnosti Pandora Papers: despotové, mafiáni a Babiš

Kauza Pandora Papers se týká tisíců jmen. Na seznam se dostali politici, známí světoví lídři, despotičtí vůdcové, mafiáni nebo hvězdy showbyznysu.

V „dobré“ společnosti Pandora Papers: despotové, mafiáni a Babiš
Praní špinavých peněz, ilustrační foto | Shutterstock.com

I když patří Andrej Babiš k nejčastěji zmiňovaným aktérům kauzy Pandora Papers, na které pracovalo přes šest stovek novinářů po celém světě, není samozřejmě jediným. Český premiér se ocitl ve společnosti řady bizarních postav světové politiky a ekonomiky, ale také mafiánů, jako je Raffaele Amato, šéf neapolské Camorry, jenž je spojován minimálně s dvanácti vraždami a odpykává si dvacetiletý trest za mřížemi. 

Často bývá zmiňována Světlana Krivonogichová, se kterou má mít šéf Kremlu Vladimir Putin dceru. Přes offshorovou společnost z Britských Panenských ostrovů získala byt za 3,6 milionu dolarů v Monaku, které je známé nízkými daněmi a také tím, že se úřady podrobně nezajímají o původ peněz. Celý majetek „chudé Rusky“, která vlastní řadu nemovitostí v Moskvě nebo Petrohradu, se odhaduje na sto milionů dolarů (2,2 miliardy korun).

Offshorové společnosti využívá i Putinův kamarád z devadesátých let Gennadij Timčenko, jenž si podle časopisu Forbes dokázal nashromáždit majetek v hodnotě 28 miliard dolarů. Timčenko je považován za pokladníka ruského prezidenta, který spravuje jeho majetek po celém světě včetně Švýcarska. Současně působí v pozici předsedy ruské hokejové ligy KHL.

Přes offshorové společnosti – může se jednat o legální transakce – se snažila utajit své majetky i řada hlav států. Jordánský král Abdalláh II. nebo nechvalně známý autokrat a prezident Ázerbájdžánu Ilham Alijev. Do investigativní sítě se chytil i chilský prezident Sebastián Piñera, keňská hlava státu Uhura Kenyatta nebo ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

V souvislosti s Pandora Papers se zmiňuje i anglická královská rodina. Společnost The Crown Estate, jež spravuje královské nemovitosti, v roce 2018 nakoupila přes offshorové firmy z Britských Panenských ostrovů domy v Londýně za 91 milionů dolarů. Firmy jsou napojeny na ázerbájdžánskou rodinu prezidenta Alijeva, která je spojována s rozsáhlou korupcí.

Daňovou optimalizací nepohrdla bývalá topmodelka Claudia Schifferová nebo zpěvačka Shakira. Ty ale nezastávají vysoké politické funkce. 

Banky a daňové ráje

Banky umožnily vytvořit v daňových rájích tisíce společností, které pro klienty nakupují nemovitosti po celém světě. Jednou z nich je i americká Morgan Stanley. Mluvčí finanční instituce se brání tím, že bankovní dům offshorové společnosti sám nevytváří, záleží na uvážení a přání klienta.

Andrej Babiš konfrontovaný s Pandora Papers

V systému, který řada ekonomů i kriminalistů považuje za praní špinavých peněz, je namočena i největší americká advokátní kancelář Baker McKenzie, jež je oporou této stínové ekonomiky, uvedla skupina Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů (ICIJ), která za zveřejněním dokumentů stojí.

Pandora Papers v rámci uniklých dvanácti milionů dokumentů tvrdí, že identifikovala pravé vlastníky 29 tisíc offshorových společností, které pocházejí ze dvou stovek různých států a nezávislých teritorií. Největší zastoupení mají lidé z Ruska, Spojeného království, Argentiny a Číny. Z České republiky by mělo jít o tři stovky Čechů, včetně čtyř bývalých či současných politiků. Informace hodlá ICIJ pouštět do světa postupně. Národní centrála proti organizovanému zločinu už oznámila, že všechny osoby z uniklých dokumentů prověří. 

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj tvrdí, že v „offshorech“ je drženo minimálně 11,3 bilionu dolarů. Kvůli komplikovanosti a utajení celého systému není možné říci, jak velká část těchto peněz je spojena s daňovými úniky, případně s dalšími zločiny, a jak velká část prostředků pochází z legitimních zdrojů a byla hlášena příslušným orgánům.  

Organizace ICIJ má sídlo ve Washingtonu a byla založena v roce 1997. Sdružuje investigativní novináře z více než sedmdesáti zemí. Zaměřuje se na témata korupce, organizovaného zločinu a daňových úniků. V minulých letech zveřejnila dokumenty Panama Papers a Paradise Papers. Konsorcium je financováno řadou nadací, jako je Ford Foundation nebo Open Society Foundations, založené Georgem Sorosem. Mezi známé osobnosti, které přispěly na chod organizace, patří zpěvačka Barbra Streisandová nebo herečka Meryl Streepová.