Pandemie tabáčníkům nesvědčí. Prodeje cigaret prudce padají

Až třetinu cigaret v Česku skoupí obvykle cizinci. Kvůli cestovním omezením loni prodeje tabákových výrobků prudce poklesly.

Pandemie tabáčníkům nesvědčí. Prodeje cigaret prudce padají
ilustrační foto | Profimedia.cz

O 1,2 miliardy kusů tabákových výrobků méně prodal loni lídr trhu Philip Morris. To samo o sobě představuje zhruba pět procent roční spotřeby cigaret v Česku. Konkurenční British American Tobacco hlásí pokles prodejů cigaret o 15 procent. 

Hypotéz o příčinách sestupného trendu se nabízí hned několik. Kvůli pandemii koronaviru lidé začali ve větší míře dbát o své zdraví a kuřáci si mohli uvědomit negativní následky svého zlozvyku a kouření omezit. V restauracích se sice nesmí kouřit už nějakou dobu, hloučky vyznavačů chutě tabákového dýmu postávající kolem popelníku před hospodou ovšem dávaly tušit, že cigareta k pivu stále patří. Uzavřená gastronomie však narušila i tento rituál. 

Nic z toho ale jako zdůvodnění neprojde při pohledu na velmi podobný slovenský trh, kde pandemie řádila s podobnou intenzitou. Philip Morris tam však meziročně prodal jen o 200 milionů cigaret méně. 

Podle manažerky komunikace Kláry Jírovcové Pospíšilové je totiž příčinu třeba hledat v uzavřených hranicích a omezeném cestování. Významně ubylo cest rakouských a německých kuřáků za levnějším tabákem do Česka.

„Nákupy turistů z Německa a Rakouska normálně tvoří zhruba 30 procent prodejů tabákových výrobků v České republice. V loňském roce přeshraniční nákupy dramaticky poklesly,“ vysvětluje Jírovcová Pospíšilová. S tím souhlasí i Tomáš Tesař z British American Tobacco. Dodává však, že ještě větší vliv mělo zvýšení spotřební daně o deset procent, které cigarety prodražilo.  

Geografická poloha Česka, které je z jihu, ze západu a částečně i ze severu obklopeno sousedy s výrazně vyšší cenou tabákových výrobků, je podle Jírovcové Pospíšilové na kontinentě jedinečná. Jedinou podobnou zemí je Lucembursko. Malý stát s necelými 600 tisíci obyvateli bývá díky nízkým cenám pohonných hmot také oblíbenou destinací pro tankování.

Na sousedním Slovensku oproti tomu hrají přeshraniční nákupy zanedbatelnou roli, z Polska či Maďarska se tam pro cigarety jezdit nevyplatí, Německo je příliš daleko a rakouská hranice poměrně krátká.  

Výrobci ovšem také upozorňují, že pokles se netýkal alternativních tabákových výrobků, na které tabákový průmysl sází jako na budoucnost konzumace tabáku. Náplní Heets od Philip Morris se prodalo o půl miliardy více kusů než v předchozím roce. „Na druhou stranu nám výrazně rostl prodej nikotinových sáčků Velo, zahřívaných tabákových náplní neo a elektronických cigaret Vype,“ přidává se i Tesař z British American Tobacco.