Pandemie plná omylů

Nejen dezinformátoři během pandemie čínské chřipky šířili nepravdy. Mnoho omylů a chybných predikcí navršili i stále respektovaní odborníci

Pandemie plná omylů
ilustrační foto | Profimedia.cz

Za měsíc uplynou už dva roky od začátku pandemie čínské chřipky v Česku. Pacient číslo jedna se do historie zapsal první březnový den roku 2020; nový koronavirus si přivezl jako suvenýr z lyžování v severní Itálii. Od té doby je covid prakticky nepřetržitě hlavním tématem veřejné debaty.

Diskuse o nemoci se během dvou let vyhrotily a zapojil se do nich kdekdo, pohříchu často bez ohledu na vlastní kvalifikovanost a kompetenci.

Postupně byli na okraj vytlačeni zastánci více či méně za vlasy přitažených spikleneckých teorií, dezinformací a polopravd. Lidé jim s gustem jejich kiksy připomínají. Příklad? Třeba viroložka Soňa Peková, která se proslavila hned zpočátku bojem s vládou za možnost provádět covidové testy.

Pak ale omámená náhlou popularitou začala šířit čím dál zvláštnější názory. Předloni v létě třeba věštila, že koronavirus do Vánoc zmizí. S blížícími se svátky se jí jistě noviny nebo příspěvky na sociálních sítích plné posměšků nečetly snadno.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit