Pandemie končí na letišti

Levné letenky, skvělé jídlo a památky bez davů turistů dělají z Jordánska skvělou destinaci pro zimní dovolenou.

Pandemie končí na letišti
Cestovní ruch v Jordánsku se zotavuje z covidu jen pomalu, třeba starověké město Džaráš lze pořád vidět bez davů dalších turistů. | foto Jan Němec, týdeník Hrot

Teploty klesající pod bod mrazu bývají každý rok na začátku zimy pro lidi, kteří na dovolené upřednostňují písečnou pláž před zasněženým svahem, jasným signálem: je čas poohlédnout se po letenkách za sluncem.

Poslední letošní listopadový den je takových teplomilných cestovatelů skoro plný modro-žlutý boeing, který brzy ráno, ještě za tmy, roluje po namrzlé ranveji pražského letiště, aby o necelé čtyři hodiny později a tři tisíce kilometrů dál na východ přistál uprostřed pouště. Rozdíl v teplotách? Více než dvacet stupňů.

Díky letenkám za pár eur patří Jordánsko mezi oblíbené cíle evropských turistů už několik let. Loni se země nevyhnula lockdownům a uzavření hranic, což tvrdě zasáhlo důležitý sektor cestovního ruchu. O to vstřícnější je letos, kdy se snaží ztráty počítané v miliardách dolarů dohnat. Ve srovnání se zeměmi v jihovýchodní Asii, které návštěvníky stále zavírají do karantény, je byrokracie spojená s covidem v Jordánsku v podstatě zanedbatelná.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit