Památkový souboj o Radost

Pohledy investorů a památkářů se mnohdy diametrálně odlišují. Momentálně úřady řeší plánovanou rekonstrukci prvního československého mrakodrapu na pražském Žižkově

Památkový souboj o Radost
ilustrační foto | Tomáš Novák

Když v roce 1934 dokončili na pražském Žižkově funkcionalistickou budovu tehdejšího Všeobecného penzijního ústavu, vyvolalo to mimořádný architektonický ohlas. Nejen doma, ale také ve světě. Dokonce takový, jakého se za hranicemi už nedostalo žádné jiné moderní československé nebo české stavbě. Teď, 88 let po slavnostní kolaudaci, se o památkově chráněné budově, kterou zná většina Čechů jako dlouholeté sídlo odborů, znovu velmi hlasitě mluví. Chystá se totiž její zásadní rekonstrukce.

Mezi památkáři, historiky architektury a dalšími lidmi z oboru už ­ovšem takové nadšení nevyvolává. Třicet profesorů a dalších osobností z několika univerzit a vysokých škol (včetně dvou v Bratislavě a jedné v německých Cáchách) dokonce v otevřeném dopisu novému ministrovi kultury Martinu Baxovi (ODS) vyjádřilo obavu z toho, „že bude-li tato funkcionalistická stavba světového významu narušena, Praha tak bude v očích světové kulturní veřejnosti zostuzena“.

Za projektem stojí současní vlastníci objektu, což je rodina Valových, která je známá především jako majitel společnosti Siko, největšího tuzemského prodejce koupelnového vybavení. Investoři odmítají, že by chystaná rekonstrukce poškodila vzhled a charakter domu, který bývá označován za první československý mrakodrap. Zatímco nyní jsou v objektu především nefunkční kanceláře, nově by tam největší část měly tvořit stovky moderních dostupných nájemních bytů – pro mladé, studenty, hasiče, učitele nebo zdravotní sestry.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit