Padlé hvězdy dluhopisového nebe

Za projekty Tomáše Bárty a Michala Mičky zůstaly dluhy ve stovkách milionů korun. A tím podobnosti mezi oběma neúspěšnými podnikatelskými příběhy zdaleka nekončí.

Padlé hvězdy dluhopisového nebe
Michal Mička | foto Tomáš Novák týdeník HROT

Oba příběhy mladých prodejců, kteří vyrostli na přímém prodeji pojistek, mobilních tarifů a energií a v jisté fázi podlehli představě o svém vizionářství a neomylnosti, se totiž shodují i v hořkém konci. Mluvit zde o tvrdém přistání jejich dluhopisových letadel by nebylo namístě. Ani v jednom případě se totiž nouzově nepřistávalo, nýbrž střemhlav padalo. Výsledkem byl náraz v podobě osobních insolvencí, kdy už nejde jen o firemní výkazy a naštvané dodavatele, ale o hodnotu domácího sterea a televize v jejich obýváku. 

Michal Mička a Tomáš Bárta nebyli kamarádi, ale věděli o sobě, znali se. Nikdy si přímo nekonkurovali ani nespolupracovali. Každý měl tak trochu svůj svět, svou parketu finanční a obchodní distribuce. 

„Michal Mička je přesvědčivý obchodník, prodal by mrtvému zimník. Je silný v sebeprezentaci, ale v jiných ohledech je to slabší. Bártu vnímám i jako silného lídra. Uměl si stoupnout před dav věřitelů i v době nejhlubších problémů a dostat je na svoji stranu. Stejně tak strhnout lidi ve svých firmách. Ale i on měl řadu slabin, třeba organizovanost,“ přináší srovnání jeden z tuzemských investorů. 

Kromě obchodní distribuce Bárta vsadil stovky půjčených milionů na vývoj vzdělávací aplikace pro děti Lipa Learning. Milovník módy Mička se zase zhlédl v byznysu se značkovým oblečením. Každopádně oba dlouho jeli na tygrovi, který je jednoho dne shodil. A teď mají co dělat, aby je nesežral.

Pohnutý příběh mladých byznysmenů, kterým zlomily vaz miliardové dluhy, čtěte v aktuálním vydání týdeníku Hrot.

Týdeník hrot

  • Jak se lepí díra po covidu
  • Judista mezi jurtami
Objednat nyní