Pád staré levice

Tradiční levice je největším poraženým právě skončených parlamentních voleb. ČSSD i KSČM budou po mnoha desetiletích ve Sněmovně chybět. Předsedové obou stran – Jan Hamáček i Vojtěch Filip – ohlásili rezignaci.

Pád staré levice
ČSSD končí v Poslanecké sněmovně. Zleva Jana Maláčová, Roman Onderka a Jan Hamáček | foto Tomáš Turek, týdeník Hrot

Čeští komunisté letos oslavili sto let od svého vzniku a sociální demokraté tu jsou ještě o hezkých pár let déle – jejich kořeny sahají do sedmdesátých let 19. století. Na zásluhy se ale nehraje a obě tyto tradiční levicové strany nyní míří mimo parlament. Osudnou se jim stala neschopnost oslovit mladé lidi a urychlovačem pádu byla spolupráce s vládou „kapitalisty a vykořisťovatele“ Andreje Babiše.

V obou stranických sídlech začaly tuhnout rysy hned po ohlášení prvních výsledků. Ještě nebyla sečtena ani polovina hlasů a lídryně pražských komunistů, „rudá“ Marta Semelová, už připustila, že z výsledků není „nadšená“, a na otázku, co bude KSČM dělat mimo Sněmovnu, odpověděla klasickou frází, že „strana pochopitelně bude pokračovat v práci mezi lidmi a v práci pro lidi“.

Tohle není konečná

Asi o hodinu později vystoupil v Lidovém domě se svým prohlášením šéf Mladých sociálních demokratů Lukáš Ulrych. Je naštvaný a slova se z něj sypou. „Musíme se změnit, jiná cesta není,“ říká a vysvětluje, že možnosti strany jsou obrovské: „Strana má potenciálně 4,5 milionu voličů. Jsou to zaměstnanci této země a to jsou lidé, za které se my pereme – každý týden a všude.“ Když má ale vysvětlit, v čem sociální demokracie udělala chybu, tak – kromě floskule o tom, že jsme „měli daleko víc mluvit o nespravedlnostech v této zemi“ – vlastně neví. Za čtyři roky se ovšem podle něj sociální demokraté do parlamentu vrátí: „Tohle není žádná konečná, jak si pravičáci myslí.“

Vstanou noví bojovníci

„Junior“ Ulrych měl alespoň snahu něco vysvětlovat, předseda strany Jan Hamáček místo toho jen přednesl krátké prohlášení, ve kterém poznamenal, že to „bohužel o pár desetin uteklo“. Vzápětí prohlásil, že za tuto prohru nese politickou odpovědnost, oznámil, že rezignuje a složí straně z volebního propadáku účty: „Přeju sociální demokracii, aby chytla druhý dech a za čtyři roky se do Sněmovny vrátila.“ 

Krátce po sedmé hodině večerní složil funkci i dlouholetý předseda KSČM Vojtěch Filip. Za hlavní důvod neúspěchu označil odklon společnosti od levicové politiky, a to nejen u nás, ale v celé Evropě: „Podívejte se třeba na to, jak dopadla Die Linke v Německu.“ Podle Filipa „politické kyvadlo“ v současné době tradiční levici prostě nepřeje: „Teprve když lidé ztratí nějaké jistoty, tak je začnou shánět zpátky.“ Konec ovšem KSČM podle Filipa rozhodně nehrozí: „Myslím, že máme dostatečně silnou členskou základnu a máme i dost mladých lidí. Pro KSČM navíc platí to klasické, že vstanou noví bojovníci.“