Na nejlepší univerzitě světa studuje hlavní program 18 Čechů. Většina z Porgu

Na Oxfordu studuje 48 českých studentů. Z toho 18 tvoří studenti hlavního tříletého bakalářského programu, který z pohledu přijetí bývá zdaleka nejobtížnější. Většina je z Porgu.

Na nejlepší univerzitě světa studuje hlavní program 18 Čechů. Většina z Porgu
Oxford, ilustrační foto | Shutterstock.com

Někdejší šéf ČEZ Martin Roman, v současnosti student real estate na univerzitě v Cambridgi, z toho musí být nadšený. Vždyť aktuálně je hlavním oborem movitého investora pedagogika a vzdělávání obecně. Současný žebříček nejprestižnějších univerzit totiž ukázal, že jeho soukromé gymnázium Porg umí produkovat studenty, kteří se dokážou chytit i na nejvyhlášenější akademické půdě světa.

Podle respektovaného žebříčku The Times Higher Education World University Rankings pro rok 2020 je nejlepší školou světa Oxfordská univerzita. Hned za ní se umístil Kalifornský technologický institut, známější pod zkratkou Caltech. Třetí skončil odvěký rival Oxfordu z Cambridge. TOP 5 uzavírají další americké univerzity – Stanford a MIT. 

Ze statistik vítězného Oxfordu lze vyčíst, že v tuto chvíli na anglické univerzitě studuje 48 českých studentů. Z toho 18 tvoří studenti hlavního tříletého bakalářského programu, který z pohledu přijetí bývá zdaleka nejobtížnější. Zbytek představují studenti postgraduálních jednoletých magisterských studií, která bývají přece jen o něco dostupnější.

Hned desítka ze studentů oxfordského bakaláře má maturitu z Romanova Porgu. Ve Velké Británii studují matematiku, fyziku a filozofii, biochemii, politiku s filozofií a ekonomií, ekonomiku a management, historii a experimentální psychologii.

Vysoký počet studentů právě z Porgu není náhodný, škola je totiž značně orientovaná na anglosaský styl výuky. Na Porgu také ve velké míře studují dobře zajištěné děti (byť přes 200 z nich využívá program stipendií), které následně nemají problém se značnými náklady na studium ve Velké Británii.

„Snažíme se skloubit to lepší z obou přístupů, českého i anglosaského. Aby děti znaly klíčové reálie a zároveň se naučily kriticky myslet, analyzovat a argumentovat. Tím, že významná část výuky probíhá v angličtině, jsou studenti připraveni uspět v náročných přijímacích testech a interview. Roli hraje také náš poradenský program, který je určen právě zájemcům o studium na špičkových univerzitách na celém světě,“ myslí si Martin Roman.