Otestuj se k… ničemu

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) ve vládě prosadil povinné testování všech zaměstnanců na covid-19 dvakrát týdně. Vládní marnost s bojem proti pandemii očividně pokračuje

„Všichni se budou testovat pomocí antigenních sebetestovacích sad. Testování probíhá dvakrát týdně nebo jednou za tři až pět dnů od 17. ledna. Pokud antigenní test vyjde pozitivní, odchází pracovník do karantény, a to na pět kalendářních dnů. Tento systém bude nastavený dva týdny či tři týdny, zatím nevíme přesně, na jak dlouho, a to z prostého důvodu, že budeme monitorovat, jak se bude vyvíjet varianta omikron, jaký bude její nástup,“ uvedl Válek.

Někteří experti nad tím ale kroutí hlavou. Už před několika týdny se totiž potvrdilo, že varianta koronaviru omikron, která vládu děsí, před nepřesnými antigenními testy uniká. Respektovaný brněnský biolog Omar Šerý například uvedl, že až 65 procent vzorků pozitivních na omikron dosahuje takových hodnot, že je antigenní testy nezachytí. Biochemik Zdeněk Hostomský řekl, že u vládního opatření nevychází z údivu. „Požadavek testovat se dvakrát týdně v soukromých firmách je nesmírně logisticky náročný. Pokud bych měl použít příměr, omikron je bouře, která přijde a rychle se přežene. Vláda nyní říká, že nejdůležitější je měřit venkovní teplotu a milimetry srážek,“ sdělil Hostomský.

Skepsi k masovému užívání antigenních testů začátkem ledna vyjádřil i americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA). „Testy jsou užitečné, ale nelze na ně spoléhat,“ uvedli experti FDA. Toto jednoduché sdělení by tak možná sedělo i k celé vládní koncepci boje s covidem. Asi je užitečné, že nějakou vládu a koncepci máme. Ale spoléhat na ně opravdu nemůžeme.