Oteplování přinese Česku zisk. Nebo také ne

Příběh jedné studie ukázal, jak lze čarovat s čísly kolem změny klimatu a že pravdu mohou mít všichni.

Oteplování přinese Česku zisk. Nebo také ne
Česko není ostrov uprostřed ničeho a změny klimatu přinesou i řadu negativ, extrémními výkyvy počasí počínaje a masovou migrací konče. | Profimedia.cz

Ledovce tají a Česku utěšeně roste HDP. Ta zpráva způsobila před pár měsíci poprask. A naplnila také formuli příznivců spikleneckých teorií „sdílejte, než to smažou“. Dnes již opravdu nedostupná studie poradenské společnosti Deloitte říkala, že při nejmírnějším z nastíněných scénářů růstu koncentrace skleníkových plynů bude mít Česko na konci 21. století HDP o 0,3 procenta na osobu vyšší, než by mělo při dnešních klimatických podmínkách. Jak bude svět za pár desítek let skutečně vypadat a kdo bude vítězem globální změny klimatu, se dnes snaží odhadnout všechny vyspělé ekonomiky světa.

Už jsme jinde

Lapálie s českou studií Ekonomie změny klimatu je do značné míry zprávou o stavu doby. Ještě před pár lety by nad ní všichni mávli rukou; byla by jednou z mnoha. Tentokrát ovšem vzbudila značný rozruch – a odpor českých i zahraničních expertů a nakonec i britské centrály Deloittu. Došlo to tak daleko, že česká pobočka materiál raději s omluvou stáhla. Roli v tom sehrál i fakt, že banky i poradenské firmy dávno naskočily na zelený trend a mají v tomto bohatě dotovaném segmentu řadu důležitých klientů.

Problémy vznikly hned dva. Zaprvé, studii málokdo četl pozorně, a proto zůstala do značné míry špatně pochopena. Druhý problém souvisí s opakem – že se našla hrstka těch, kteří si ji přečetli naopak velmi pozorně a přezkoumali její tvrzení. A vůbec se jim nelíbila.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit