Vybrané články
z týdeníku The Economist

Otče náš, jenž jsi v kyberprostoru

Digitální náboženství nabízí mnohem víc než jen streamovaný přenos bohoslužby.

Otče náš, jenž jsi v kyberprostoru
ilustrace Vojtěch Velický

Hned po vstupu do kavárny reverenda Alberta Boglea vás upoutá menu nabízející různé druhy espressa a lákavé koláče. A také zvonek, který jen čeká na to, až na něj někdo zazvoní. To se však nikdy nestane. Reverend Bogle žije ve Skotsku, ale jeho kavárna existuje jen on-line. Farník může do kavárny „vstoupit“ po kliknutí na odkaz s naplánovanou „zoomovou“ telekonferencí. Pan Bogle spustil svou virtuální kavárnu, aby mohl během karantény zůstat v kontaktu s lidmi. Jeho církev Sanctuary First však přišla s nabídkou digitální bohoslužby mnohem dřív, než covid-19 uvěznil lidi v jejich domovech – a není jediná.

Přenosy z církevních kázání nejsou vůbec nic nového pod sluncem. Američtí kazatelé experimentovali s využitím rádia už ve dvacátých letech minulého století a teleevangelismus dosáhl vrcholu v padesátých letech. Africké letniční hnutí, které patří mezi nejúspěšnější odnože křesťanství, vysílá kázání pro emigranty žijící v diaspoře. Heidi Campbellová, odbornice na náboženství a nová média z Texas A&M University, vysvětluje, že pastorové v současné době svým ovečkám v karanténě pouze nekážou. Očekávají od nich, že se prostřednictvím aplikací a sociálních sítí aktivně zapojí, aby bylo virtuální kázání skutečně interaktivní.

Náboženství, mezi jejichž deklarované cíle patří také uchování starodávných zjevení, měla k technologiím po celou dobu své existence ambivalentní vztah, byť nakonec vždy zvítězil pragmatismus. Když v 15. století tiskařské stroje změnily způsob komunikace, vnímalo to katolické duchovenstvo současně jako příležitost i jako nebezpečí. Nejvíc z tisku nakonec vytěžili protestantští reformátoři. 

Až největší nápor koronaviru opadne, vytratí se s ním i digitální bohoslužba? Nejspíš ne. Megakostel Life.Church v Oklahomě, který pomáhá ostatní farnostem s orientací ve virtuálním světě, hlásí, že počet komunit využívajících jeho Church Online Platform vzrostl jen během března z 25 tisíc na 47 tisíc. Očekává se, že růst budou i další skupiny, jako jsou Virtual Reality Church nebo Sanctuary First. Reverend Bogle zatím chystá přechod své virtuální kavárny na čtyřiadvacetihodinový provoz. A zvažuje, že by otevřel další kavárnu pro španělsky mluvící ovečky: „Myslím, že by to mohla být opravdu zábava.“

© 2020 The Economist Newspaper Limited
All rights reserved. Publikováno na základě licence s The Economist, přeloženo týdeníkem Hrot.
Originální článek v angličtině najdete na www.economist.com.

Týdeník hrot

  • Jak se lepí díra po covidu
  • Judista mezi jurtami
Objednat nyní