Ostravský král batohů míří do Kolumbie

Jako dítě musel Kolumbijec Linderman pracovat na plantážích s kokou, dnes může šít batohy pro Česko. Tedy pokud klapne plán podnikatele Lukáše Matějčka, zástupce generace Z.

Ostravský král batohů míří do Kolumbie
Podnikatel Lukáš Matějček (vpravo) | Archiv

Dobrodružný příběh mladého byznysmena Lukáše Matějčka přidává další exotickou rovinu. Poté, co mu cesta do Indie změnila život, když se skamarádil s výrobcem kožených doplňků a založil dnes úspěšnou značku Bagind, soustředí svou pozornost na druhý konec světa, a to do Kolumbie. Rozjíždí crowdfundingovou kampaň s cílem zahájit tam s místními výrobu další sorty svých výrobků.

Letos šestadvacetiletý Lukáš Matějček začal nabíhat na dráhu byznysového dobrodruha už před maturitou. Tehdy stopoval do Íránu, kde ho už po pár hodinách okradli o většinu věcí a zavřeli do vězení. Překážky překonal, po návratu odmaturoval a brzy nato odletěl na půl roku do nepálských hor učit děti angličtinu. Pak se přesunul do Indie a vrátil se jako budoucí podnikatel. Jeho ostravská firma Bagind prodává dnes batohy, kabelky a další doplňky z kozí kůže podle tradičních metod z roku 1955. Vše navrhuje sám Lukáš a šije se v Indii. Vloni firma, která vznikla v roce 2017, naplnila obrat kolem hranice 80 milionů, což byl meziročně čtyřnásobný růst.

Batohy značky Bagind
Archiv

A je to také dost motivace pro jednoho dobrodruha pustit se dál. Už 12. května startuje hon na 390 tisíc korun, které mají nejen rozšířit ostravský byznys, ale také pomoci splnit sen jednoho kolumbijského mladíka jménem Linderman. Je to opět výsledek jedné z cest Lukáše Matějčka. 

Lindermanova rodina se podle jeho vyprávění věnovala rukodělné výrobě po generace. Mladý řemeslník si na to ale vzpomíná jen matně. Od útlého dětství totiž musel pracovat s celou rodinou na plantážích koky ve vesnici Villa de Leyva obklopené kolumbijskými vrcholky. „Jeho snem je tradici obnovit a nešít ty super propracované batohy z hovězí kůže a canvasu jen na koleni,” vypráví Lukáš Matějček své zážitky z cest po kolumbijském venkově. 

Díky čtyřleté spolupráci s výrobcem kabelek a batohů z Indie Dennisem ví, že ručně dělané výrobky mají na českém trhu místo. „Po možnosti rozšířit nabídku značky Bagind pokukujeme již delší dobu a dokázat rozjet výrobu s Lindermanem by představovalo obrovský smysl pro něj i pro naši firmu a dobročinnou pomoc, která je naší důležitou hodnotou,“ dodává. Na dosažení cíle pro kolumbijské byznysové dobrodružství má měsíc.