Ostravské kladivo roste. Tržby Hammeringu pokoří půl miliardy

Patří mezi ty firmy z někdejší průmyslové říše Jana Světlíka, které se na nové byznysové mapě světa chytly náramně. Společnost Vítkovice Hammering i přes letošní virovou krizi poroste.

Ostravské kladivo roste. Tržby Hammeringu pokoří půl miliardy
Oskar Kwarteng-Acheampong | Tomáš Novák týdeník HROT

Výsledky Hammeringu, který zesnulý podnikatel Martin Ulčák začlenil do své ostravské skupiny Witkowitz, vyniknou ještě o něco více v kontrastu se sousedními strojírnami Vítkovice Heavy Machinery, jež opět končí konkurzu. Jistě, Hammering je oproti obřím strojírnám malá firma asi se stovkou zaměstnanců a úzce specializovanou výrobou pro hodně specifické obory. I tak představuje vhodný příklad toho, jak se tradiční firmy mohou úspěšně adaptovat na nové tržní podmínky. 

„V letech 2015 a 2016 jsme se začali orientovat na speciální slitiny, jako jsou nikl, titan, zirkon. To se tu dřív vůbec nedělalo. Ale také na kritické aplikace v klasické oceli. Ta odbočka nám vyšla. Západní svět je rád, když má dodavatele ze střední Evropy. Jsme malá firma, dokážeme být flexibilní, a to se jim líbí. Jeden po druhém vám dává možnost prvních zakázek a pak se to začne samo nabalovat,“ vysvětluje tamní šéf Oskar Kwarteng-Acheampong. Čtyřicetiletý rodilý Ostravan, který ale nezapře ghanské kořeny, vede firmu třetím rokem a zatím může být spokojen.

Firma, která pomocí rychlokovacích moderních strojů zpracovává materiály pro letecký průmysl, zdravotnictví či energetiku, letos bezpečně překročí obrat půl miliardy korun a provozní zisk před odpisy (EBITDA) by měl dosáhnout 50 až 60 milionů korun.

„Loni jsme měli jen do konce osmého měsíce tržby 420 milionů, letos je to přes 500 milionů. Nebýt virové krize, byli bychom letos úplně někde jinde,“ dodává generální ředitel Hammeringu, který pro Vítkovice pracuje od svých 24 let. V impériu Jana Světlíka prošel řadou pozic a společností. Od roku 2017 vede právě Hammering, který v rámci složité restrukturalizace převzal Martin Ulčák a jeho nově vzniklá skupina Witkowitz. Jan Světlík má v Hammeringu nicméně nadále poloviční podíl. 

Negativně na firmu dopadá zejména krize leteckého průmyslu, kde se jí v posledních letech podařilo získat potřebné certifikace i první zajímavé zakázky. Bohužel na jaře se projekty v této branži úplně zastavily. Společnosti se ale propad v letectví daří vykrývat jinými obory, zejména zdravotnictvím a energetikou, kde tržby nakonec výrazně rostou.

Celý rozhovor s Oskarem Kwartengem-Acheampongem o českém průmyslu i o životě v Ostravě čtěte v aktuálním vydání týdeníku Hrot, které vychází 5. října. Předplatit si ho můžete ZDE.

 

Týdeník hrot

  • Políček bezradné vládě
  • Čistá energie z pracovních lágrů
Objednat nyní