Osloví někoho účet dlouhodobých investic?

Osloví někoho účet dlouhodobých investic?
ilustrační foto | Tomáš Novák, týdeník HROT

Důchodový systém je v posledních letech velkým tématem v řadě evropských zemí. Hlavním důvodem je skutečnost, že jejich důchodové systémy fungují na velmi podobných principech - jedná se takzvaně o průtokový systém. To znamená, že peníze odvedené na sociální pojištění se nikde nekumulují, ale vyplácejí se stávajícím důchodcům. Zvedající se poměr důchodců vůči lidem platícím odvody na sociální pojištění je hlavním faktorem vznikajících problémů.

V poslední době se začalo uvažovat o změně třetího pilíře, tedy stávajících penzijních fondů. Z pohledu účastníků fondů, kterých je přibližně 4,4 milionu, je jejich hlavní výhodou státní příspěvek. Druhou výhodou je odpočet příspěvku od základu daně. Dochází k tomu však až z částky převyšující tisíc korun měsíčně.

Ohledně preferencí jednotlivých fondů platí, že sedmdesát procent účastníků drží své finanční prostředky ve starších transformovaných fondech. Ty sice garantují nemožnost ztráty v nominální hodnotě, ale zároveň je jejich výnos nižší než samotná inflace. Pokud k tomu dojde několik let po sobě (jako v posledních letech), efekt složeného úročení má na výkonnost takové investice výrazně negativní dopad.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit