Oslabení koruny a intervence ČNB? Blesková facka Zemanovi i Michlovi

To, co předvedly devizové trhy po jmenování nového guvernéra ČNB Aleše Michla, je opravdu citelným políčkem. Samotnému Michlovi a také prezidentovi Miloši Zemanovi, který ho jmenoval do funkce.

Oslabení koruny a intervence ČNB? Blesková facka Zemanovi i Michlovi
Aleš Michl | foto Profimedia.cz

Donutit ČNB, aby vstoupila na trh a začala prodávat eura, není obvykle jednoduché. Centrální banka nechává kurz koruny většinou volně plout a s trendy nebojuje. Přestože kurz má v otevřené české ekonomice velmi výrazný vliv na inflaci, a navíc působí – na rozdíl od úrokových sazeb – prakticky okamžitě. 

Nyní bankovní rada rozhodla o intervencích, jelikož zřejmě usoudila, že jde o exces, proti němuž má smysl zasáhnout. Takový přístup je nepochybně racionální. S trendem nemá smysl bojovat, ani když máte v zásobě těch eur jako ČNB čili opravdu hodně. Trh je i v takových případech silnější. Pokud ale jde o nějakou momentální náladu, která může odeznít, tak to smysl má.

Objektivním trendem koruny by mělo být její posilování, protože úrokový diferenciál vůči euru po poslední bankovní radě stoupl a je velmi pravděpodobné, že po červnovém měnovém zasedání bankovní rady se ještě zvýší.

Jenže svět kolem nás nestojí na místě. Evropská centrální banka svou akceschopností připomíná už dlouho bronzového Žižku na vrchu Vítkov, ale teď už se pohnout bude muset a v červenci začne konečně zvyšovat sazby. Rozdíl v úročení koruny se tím začne snižovat, protože, jak Aleš Michl již oznámil, ČNB zvyšování sazeb zastaví.

To by možná nemuselo tolik vadit, pokud by trhy věřily, že v polovině roku dojde opravdu ke zlomu a inflace zahájí sestupný trend. A v případě, že se tak nestane, bude ČNB dál držet tvrdou protiinflační linii.

Tuto jistotu ale trhy s novým guvernérem a očekávaným posunem celé bankovní rady do holubičí polohy ztrácejí. Sám Michl dříve tvrdil, že inflační očekávání jsou o komunikaci, kterou ČNB trochu zaspala a je třeba ji zlepšit. Nyní má příležitost své komunikační schopnosti předvést a přesvědčit zejména odbornou veřejnost, že koruna je silná a perspektivní měna i v jeho rukou.