Vybrané články
z týdeníku The Economist

Orbitální svoboda

SpaceX dělá z cestování lidí do kosmu běžné podnikání.

Orbitální svoboda
ilustrace Vojtěch Velický

Ve výšce 400 kilometrů využila kapsle Crew Dragon oběžnou drahou nabídnutou svobodu, která je pozemšťanům dodržujícím společenský odstup momentálně upírána, a přiblížila se na dva metry k Mezinárodní vesmírné stanici. Obě plavidla se v tu chvíli pohybovala rychlostí 7,7 kilometru za sekundu. Po posledních dvaceti vteřinách majestátního přibližování se záchytný prstenec Crew Dragon spojil s dokovacím adaptérem stanice. Byl to pozoruhodně všední závěr mimořádně významné, byť krátké kosmické cesty modulu s lidskou posádkou. 

Cennější náklad

V květnu 2012 začala kalifornská společnost SpaceX založená Elonem Muskem ve svém raketoplánu dopravovat zásoby na kosmickou stanici, vybudovanou společně Amerikou, Ruskem, Evropou, Japonskem a Kanadou. (Týden nato pak stejný raketoplán začal odvážet z vesmírné stanice odpadky.) Při misi, která začala 30. května, však vylepšená kapsle Dragon veze něco mnohem důležitějšího: dvojici astronautů. Robert Behnken a Douglas Hurley jsou od posledního letu raketoplánu Atlantis v roce 2011 prvními Američany, kteří vystoupali na oběžnou dráhu v americkém raketoplánu. A stali se také úplně prvními astronauty bez ohledu na národnost, které na oběžnou dráhu dopravilo plavidlo zkonstruované a vlastněné soukromou společností.

Tento počin je dobrou zprávu pro astronauty, americké daňové poplatníky i celý svět. Astronauti se mohou proletět mnohem pohodlnější komickou lodí, než byly v posledních letech využívané ruské Sojuzy, které byli Američané nuceni používat prostě proto, že nic lepšího sami neměli. Kapsle Crew Dragon jsou produktem inženýrství druhé dekády 21. století, ne jen vylepšenou verzí sterého dobrého kosmického soumara z 60. let století minulého. Místo tří pojmou hned sedm členů posádky, a mají dokonce i toalety.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit