Opravdu odcházení? Kalousek v ústraní nevydrží

Bytostný homo politicus se s rolí glosátora nespokojí. Šanci by mohl mít v Senátu.

Každý novinář, který někdy dělal rozhovor s Miroslavem Kalouskem, má v záloze alespoň jednu veselou historku. Často souvisely s alkoholem: Návštěvy u Kalouska byly proslulé pohostinností jeho asistenta Ondřeje Jakoba, který uměl i v časných ranních hodinách neuvěřitelně přesvědčivě přemlouvat k ochutnání zásob pálenky z Moravy. A to i v době, kdy měl šéf abstinenční období. Odejít s čistou hlavou byla výzva.

Stejné množství je ale také vzpomínek na Kalouskovy vzteklé výstupy, když se o sobě dočetl něco, s čím nesouhlasil. O vulgárních, výhrůžných nočních esemeskách kolují legendy.

Miroslav Kalousek byl v každém případě pro média vděčným respondentem – rozhovory s ním nikdy nebyly nudné. Není divu, že byl jedním z nejčastějších hostů debat a rozhovorů i v době, kdy ho v čele TOP 09 nahradila nesrovnatelně méně zábavná Markéta Pekarová Adamová. Pro novináře je Kalouskův odchod z poslaneckých lavic také ztrátou.

Otázkou je, jak dlouho bytostný homo politicus vydrží v ústraní, případně se spokojí s rolí glosátora na sociálních sítích. Tím spíš, že je mu teprve 60 let. Mnozí lidé jej hned v den rezignace pasovali na prezidentského kandidáta. Kalouskovy politické instinkty jsou ale příliš silné na to, aby uvěřil, že se může během dvou let zbavit nálepky arcipadoucha, kterou mu nalepil Andrej Babiš, a získat si podporu mas.

Větší šance má v Senátu. Volby do horní komory velká část voličů, kteří ho nesnášejí, ignoruje. První šanci na comeback bude mít Kalousek už příští rok. Sázíme na to, že neodolá a rozhovorů s politikem Kalouskem se ještě dočkáme.

Článek vyšel v tištěném vydání týdeníku Hrot.

Týdeník hrot

  • Bankrotáři: paralely příběhů Bárty a Mičky
  • Zabal to, Warrene! „Věštec z Omahy“ by měl odstoupit
Objednat nyní