Opovrhované a nepostradatelné paneláky

Rekonstruovaným panelákům na zvelebených sídlištích zůstal punc socialistického reliktu. Jejich důležitost pro bytový trh se ukáže, až začnou dosluhovat

Opovrhované a nepostradatelné paneláky
Mezi první experimentátory s litým betonem patřil Tomáš Baťa. První prototyp paneláku model G40 ale navrhl až komunistický státní Ústav montovaných staveb. | Profimedia.cz

Počítalo se s nimi původně jen na pár desítek let, nakonec ale panelové domy po celém Česku odchovaly několik generací Čechů. A další mají ještě před sebou – v panelácích dodnes bydlí zhruba čtvrtina lidí. Je prakticky nepředstavitelné, že by se při dnešním tempu nové výstavby podařilo tyto kapacity nahradit, a už vůbec ne podobně cenově dostupnou alternativou.

Bylo by nicméně nespravedlivé shrnout do monotónní šedi všechny domy z prefabrikovaných panelů, které se v Československu poskládaly během čtyřicet let trvajícího panelového trendu. Zejména zpočátku se postavilo mnoho zajímavých a dodnes ceněných projektů a sídlišť.

Kromě toho se na panelovou výstavbu dá dívat z více pohledů. Na samotné technologii vlastně není nic tak špatného – umožnila postavit desítky tisíc potřebných bytů ročně. Navíc ani není původně „východní“. Horší obrázek se naskýtá z hlediska architektury a urbanistiky: komunisté se pod tlakem bytové krize nezatěžovali detaily a vznikla kvůli tomu problematická, špatně naplánovaná sídliště.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit