Opatrně s tím dobrem

Gratulujeme! Pokud čtete tyto řádky, s vysokou pravděpodobností jste ve zdraví přečkali všechno to koncentrované rodinné štěstí a vánoční pohodu, zakázané silvestrovské petardy vám neutrhaly prsty a kvalitně zakonzervovaná játra jste na Nový rok v pořádku našli vedle postele. Možná jste ale už pozapomněli na některá novoroční předsevzetí, k nimž jste se před půlnocí hrdinně zavazovali. Nevadí. Pomůžeme vám.

Už nikdy nebudu pít. Stálice. Porušeno bude nejpozději do týdne. Snad by vás mohla potěšit alespoň slova předního českého adiktologa Ivana Doudy: „Démon není v alkoholu, cigaretách ani v automatech, nýbrž v člověku samotném.“ Ne, Douda opravdu neobhajuje opilství, natož závislost na alkoholu, ale velmi důrazně varuje před arbitrárními, nevymahatelnými zákazy. Ostatně i termín „závislost“ se podle něj zbytečně nadužívá: „Závislost je úzkým proužkem v obrovském komplexu lidské vášnivosti.“ A ta se může projevit různě, klidně to může být vášnivost pro alkohol, peníze, hru, moc nebo konání dobra. A pokaždé, když člověku chybí „přiměřenost“ (či Platonova klíčová ctnost „uměřenost“), to končí špatně. I s tím konáním dobra, zvlášť pokud se toho chopí nějaký diletantský aktivista. Přečtěte si, co Douda říká; dává to smysl, i když už třeba ani nestřízlivíte po vydařené oslavě nového roku. A třeba vás to odradí od stěhování na Nový Zéland.

Zhubnu. Další oblíbené předsevzetí. Ani s ním to nekončívá slavně a letošní rok nebude výjimkou, ale v novoročním čísle Hrotu najdete pár rad, jak to zařídit, aby vám zůstaly alespoň ty o číslo menší kalhoty, do nichž jste chtěli zhubnout.

Nenechám ze sebe dělat blba. Obvykle to moc nevyhlašujeme, ale ve skrytu si to nejspíš přeje každý. V tématu čísla jsme se proto důkladně podívali na to, kdo a jak se nás snaží napálit na internetu. Některé finty jsou banální a vousaté, ale přibývá i těch vyloženě sofistikovaných, se kterými nepomůže ani policie, ani banka. Smrt kyberšmejdům!

Naučím se hrát na… (dosaďte podle preferencí). Pokud byste sáhli po kytaře a jako věčný začátečník si po letech odříkání chtěli dopřát něco prémiovějšího, máme pro vás tip. Rodinná firma Furch Guitars z Velkých Němčic u Brna dodává špičkové akustické kytary do celého světa, a když si pospíšíte, možná vás ani nepřeplatí nějaký fanda z Nashvillu.

Světový mír. To největší přání, které by v současnosti možná beze studu vyslovil i leckdo jiný než uchazečka o titul Miss. V mnoha minulých číslech jsme se zabývali tím, co by se mohlo/muselo stát, aby Putin odtáhl z Ukrajiny jako zpráskaný pes a už nikdy nevylezl z boudy. Co si budeme nalhávat, stále je to spíš toužebné přání. Ale téma aktuální eseje přece jen jistou naději dává. Přečtěte si, proč je tah s červeným dronem a slušností možná nejúčinnější válečnou strategií, jakou Ukrajinci dosud použili.

Optimistické čtení a samá smysluplná přání.