Opatření proti covidu? Nula. Nečinnost vlády může přijít draho

Vláda se pochválila, jak skvěle bojuje s covidem-19. Nezaujatý občan však nějaká efektivní opatření zaznamená jen stěží.

Opatření proti covidu? Nula. Nečinnost vlády může přijít draho
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek | foto Profimedia.cz

Na ministerstvo zdravotnictví tento týden zavítala vzácná návštěva. Na bilanční schůzku s ministrem Vlastimilem Válkem (TOP 09) dorazil premiér Petr Fiala (ODS). Předseda vlády se postupně schází se všemi ministry, aby zhodnotil první rok úřadování koalice pěti stran.

Kdo by ale čekal nějaké sebekritické a střídmé hodnocení, které by snad resortní představitele nakoplo k větší aktivitě, musel být zklamán. Fiala měl pro Válka jen slova chvály a platilo to vzájemně. Dvojice si pochvalovala funkční spolupráci a dobré výsledky.

Konkrétní pak byli vládní představitelé v případě boje s pandemií covidu-19. Vše se zvládá, kroky jsou prý efektivní, kabinet komunikuje jednotně a srozumitelně. „Oproti předchozímu kabinetu,“ neodpustili si politici rýpnutí do Andreje Babiše a jeho ministerského orloje. 

Ne, Válek není nejvíce tragickou figurou vlády, o toto označení je totiž jinak v kabinetu celkem rvačka. V řadě věcí si zaslouží podpořit, ať už je to valorizace plateb za státní pojištěnce, nebo třeba rozšiřování preventivních programů.

Vyzdvihnout ale právě boj s covidem? Ano, říká se, že kdo nic nedělá, nic nezkazí. Ale rozhodně to není důvod k sebechvále. 

Denně s covidem-19 zemře průměrně desítka lidí. Reálná opatření proti šíření viru už nejsou prakticky žádná. Kampaň na podporu očkování s hercem Petrem Čtvrtníčkem je v podstatě neviditelná. A respirátory zmizely i z míst, kde by dávaly smysl (například MHD).

Nedělat na konci listopadu nic, to není hodno pochvaly. Přitom se boj s covidem-19 mohl spojit s dalšími užitečnými kroky, například s očkováním proti chřipce, širší edukací o šíření virových onemocnění, opětovným připomenutím základních hygienických pravidel.

Z ministerstva zdravotnictví se prostě šíří smrádek nezasloužené sebechvály. A ten z Válka ani Fialy nesundá ani ta nejdražší vůně od Huga Bosse.