Vybrané články
z týdeníku The Economist

Ohrožená ptačí superstar

Soutěže zpěvných ptáků jsou v Indonésii oblíbenou zábavou. Majitelé mohou slušně vydělat, jejich koníček ale ohrožuje celé populace ptáků

Ohrožená ptačí superstar
ilustrační foto | Shutterstock.com

Někteří muži stráví celé víkendy koukáním na fotbal. Imam Safi’i a jeho kamarádi místo toho poslouchají trylkování zpěvných ptáků. Po celé Indonésii se každoročně konají stovky soutěží zpěvných ptáků. Imam a jeho přátelé obvykle chodí na ptačí pěvecké souboje v hlavním městě Jakartě, kde fandí svým miláčkům. Výkony ptáků posuzují rozhodčí, kteří hodnotí složitost a rozsah jejich melodií a také jejich výdrž a držení těla při poletování v kleci.

Vlastnit pěveckého šampiona není jen otázkou cti. Vítězové ptačích klání dostávají televize, motocykly, auta a finanční odměny ve výši stovek či tisíců dolarů. Za poslední čtyři roky získala Imamova šáma bělořitná jménem Ethes desítky cen a vydělala svému majiteli nějakých patnáct milionů rupií (23 tisíc korun), což je zhruba polovina průměrného ročního výdělku. Imam připisuje úspěchy svého zpěváka lásce, péči a dobré výživě. Starat se o zpěvné ptáky, říká, je jako starat se o děti.

Bouřlivá zábava

Indonésané považují své zpěvavé domácí mazlíčky za „společenské a finanční aktivum“ a soutěže jsou pro ně ideální příležitostí k navazování kontaktů, píše oxfordský vědec Paul Jepson. A také díky nim mohou trávit čas s kamarády. Turnaje jsou „bouřlivé“ a je při nich „ohromná zábava“, zvlášť když Ethes nesoutěží, říká Imam. Sledování ptačích pěveckých soubojů podle něj „přes víkend uleví člověku od stresu“. Soutěží se účastní muži ze všech společenských vrstev – dokonce i indonéský prezident Joko Widodo jednou zapsal do pěveckého klání svou šámu bělořitnou.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit