Vybrané články
z týdeníku The Economist

Odpoutaný byrokrat

Svět vstupuje do nové éry větších státních aparátů. Jak by na to měl klasický liberál reagovat?

Odpoutaný byrokrat
ilustrace | Vojtěch Velický

„Nespouštějte oči z jedné jediné věci: kolik utrácí vláda,“ řekl jednou Milton Friedman. Dnes by mu oči lezly z důlků. Vlády po celém světě utratily v souvislosti s pandemií – včetně půjček a garancí – dohromady šestnáct procent globálního HDP. Podle současných prognóz budou státní výdaje v poměru k HDP ve všech velkých rozvinutých ekonomikách v roce 2026 vyšší než v roce 2006. Amerika se chystá investovat 1,8 bilionu dolarů do rozšíření sociálního zabezpečení, Evropa rozdělí z investičního fondu 750 miliard eur a japonská vláda slibuje „nový kapitalismus“ s ještě velkorysejšími státními příspěvky.

V následujících desetiletích se otisk státu v ekonomice ještě zvětší. Čtyři pětiny světové ekonomiky nyní mají směřovat k nulovým emisím CO2 a tento cíl například jen v Británii zvýší poměr státního dluhu k HDP o 21 procentních bodů do roku 2050 kvůli státním dotacím na dekarbonizaci a zpomalení hospodářského růstu. V mnoha zemích navíc stárne populace, což bude vyžadovat dramatické zvýšení výdajů na zdravotní péči a důchody.

Klasičtí liberálové, mezi něž se řadí i tento časopis, by si teď mohli začít nad nezadržitelným bobtnáním státu zoufat. Nárůst role státu v ekonomice vyvolaný pandemií názorně ilustroval všechna jeho selhání. Na počátku krize bránila státní zdravotnická byrokracie v Americe soukromým laboratořím ve vývoji vlastních testů na virus a letos americké úřady odsouhlasily rychlotesty až v říjnu, přestože mohly být dostupné už před létem. V Evropě dlouhé měsíce vázlo očkování. Čína byla poměrně dlouho chválena za to, jak se díky svému modelu silného státu s virem rázně vypořádala. Nyní její strategie nulové tolerance covidu ztělesňuje nepružnost nespoutané centralizované moci. Britskou politikou nyní (mimo jiné) hýbe skandál kolem lukrativních zdravotnických zakázek, které politické špičky přihrávaly svým známým.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit