Odhodlaný skoroministr Válek

Vypadá to, že s designovaným ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem (TOP 09) si ještě užijeme hodně legrace

Naposledy vzbudil rozruch, když pro Zdravotnický deník představil svůj plán rozvoje lékařské péče a oznámil, že plánuje konkurz na všechna křesla ředitelů fakultních nemocnic v zemi. Překvapil tím spoustu dost vlivných lidí. 

Dodejme, že právě Válek má zatím z navržených ministrů spolu se (skoro)ministrem zahraničí Janem Lipavským (Piráti) nejslabší pozici. Jeho nepříliš šikovná vyjádření, amatérské tiskové konference a prakticky absentující návrhy na řešení covidové krize vedly k tomu, že se jím už na uzavřeném jednání zabývali šéfové koalice, a výsledkem prý bylo důrazné doporučení, aby chvíli nevystupoval. Zmíněným rozhovorem pro Zdravotnický deník bobříka mlčení porušil.

Nejde ale jen o fakultní nemocnice. Válek řekl, že o pozice budou muset bojovat všichni ředitelé více než šedesáti přímo řízených organizací ministerstva, včetně Státního zdravotního ústavu či lékového ústavu. Dosud bývalo běžné, že nový ministr posadil do lukrativních křesel šéfů nemocnic pár svých věrných, aby však překreslil kompletní manažerskou mapu tuzemské medicíny, to je něco nevídaného. 

Podle informací Hrotu chce Válek silnými vyjádřeními ukázat, že nastupuje do funkce s velkým odhodláním. Vrcholoví manažeři a klíčové postavy tuzemského zdravotnictví ale prozatím zůstávají v klidu. Navrženému ministrovi prý přátelsky vzkázali, ať si připomene životnost svých předchůdců.